DVB-T2
Velká televizní revoluce: Češi musejí vyměnit přístroje
22.01.2016 19:30
V Česku se budou od letošního druhého pololetí do konce roku 2020 zřejmě souběžně vysílat televizní programy ve dvou standardech, tedy DVB-T a DVB-T2. Počítá s tím návrh Strategie zemského digitálního vysílání, který půjde příští týden do připomínkového řízení.
Důvodem plánovaného zhruba 4,5letého souběžného vysílání stejných TV programů je podle předkládajícího ministerstva průmyslu a obchodu snaha o sociálně citlivý přístup, který by měl co nejvíce kopírovat délku běžné výměny televizních přijímačů v domácnostech za nové inovované technologie umožňující kvalitnější příjem DVB-T2.
"Navržený postup respektuje i mezinárodní souvislosti a očekávaná rozhodnutí na úrovni EU v průběhu první poloviny tohoto roku, například stanovení data uvolnění kmitočtů pásma 700 MHz," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.
Zemské digitální televizní vysílání (DTT) je jedinou bezplatnou platformou příjmu volně dostupného televizního vysílání. Nyní je DTT nejsilnější platformou pro příjem televizního vysílání v ČR, kterou využívá více než 60 procent českých domácností. Pro přechod na nový standard hovoří jednak plánované a nevyhnutelné zmenšení rozsahu kmitočtového pásma UHF (470-790 MHz) určeného doposud pro DTT ve prospěch mobilních sítí a zároveň zvyšování kvality televizního obrazu a růst počtu televizních programů.
DVB-T2 od loňska testují České radiokomunikace. K příjmu nového standardu jsou potřeba televizory vybavené příslušnou technologií. Podle studie společnosti Grant Thornton vyjde přechod na DVB-T2 české domácnosti do konce roku 2020 na 20,8 miliardy korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.