Bobošíková: ČT bez reklam a koncesionářských poplatků
23.04.2009 13:50 Původní zpráva
Europoslankyně Jana Bobošíková včera jako jedna z dvaadvaceti kandidátů odevzdala Radě ČT svůj projekt. Chtěla by zrušit koncesionářské poplatky a reklamu, snížit počet zaměstnanců televize a prosadit, aby členy Rady ČT volily obě komory parlamentu.
„Zajímám se o věci veřejné na poli politickém i mediálním. Cítím se být dostatečně zkušená, abych se mohla pokusit změnit dění ve veřejnoprávní televizi. Je to pro mě ohromná výzva," řekla Jana Bobošíková na otázku on-line deníku TÝDEN.CZ, co ji přimělo kandidovat.
ČTĚTE TAKÉ: Šéfovat České televizi chce dvaadvacet uchazečů
Název projektu Jany Bobošíkové je Česká televize, partner občana. „Zatím je Česká televize partnerem všelijakých lobbistických skupin, mediálních agentur a politiků, nikoli toho, kdo ji platí, tedy občana. Tady vidím největší problém ČT, který bych chtěla změnit," řekla Bobošíková.
Její představa o fungování televize stojí na zrušení koncesionářských poplatků a příjmů z reklam. Bobošíková by chtěla prosadit financování výhradně ze státního rozpočtu. Mezery vidí i ve způsobu, jakým jsou do Rady ČT dosazováni členové: „Funkce radních by měla být čestná a její členy by měly volit obě komory parlamentu, nikoli pouze Poslanecká sněmovna."
ČTĚTE TAKÉ: Konkurs na ředitele ČT: těžké váhy proti Janečkovi
Bobošíková se netají ani záměrem zredukovat počet zaměstnanců. „Nevidím důvod, proč je ve vrcholovém managementu čtrnáct manažerů. Do půl roku bych jejich počet snížila o polovinu, do roka bych chtěla propustit 20 procent zaměstnanců ČT. Je to součást masivních úspor, pro které vidím prostor," říká Bobošíková. Tvrdí, že v roce 2005 měla ČT o 20 procent zaměstnanců méně, přičemž objem její výroby se s dnešním shodoval.
Mluvčí ČT Ladislav Šticha s tím nesouhlasí: „V roce 2005 měla televize 2511 zaměstnanců, dnes jich má 2881. Navíc tehdy neměla čtyři kanály a nemusela vysílat analogově a digitálně. Ten objem práce je nesrovnatelně vyšší. Když ho porovnáme s rokem 2003, kdy měla ČT 2732 zaměstnanců, je nárůst produktivity práce stoprocentní," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Na konci šestiletého volebního období vidí Bobošíková možnost pro vznik nového kanálu veřejné služby pod názvem Občan. „Tento kanál by přinášel občanský servis ze světa e-governmentu, státní zprávy a neziskových organizací. Byl by to oznamovací kanál pro občana, kterého zajímá veřejné dění," vysvětluje.
Jana Bobošíková má bohaté zkušenosti z médií i politiky. Od roku 1989 pracovala jako redaktorka v Československé televizi, v roce 1992 odešla do Hospodářských novin, odkud se o dva roky později na čtyři roky vrátila do ČT, kde moderovala pořad 21. V první polovině roku 1999 pracovala jako poradkyně tehdejšího premiéra Klause. Během "krize v ČT" krátce vedla redakci zpravodajství na straně tehdejšího ředitele Hodače. Od září 2001 do března 2004 moderovala pořad Sedmička na Nově.
Do politiky vstoupila v roce 2004, kdy poprvé kandidovala do Evropského parlamentu. Zpočátku spolupracovala s bývalým ředitelem Novy Vladimírem Železným, ale brzy se s ním ve zlém rozešla. Jako poslankyně působí dodnes, mandát chce obhájit i v letošních volbách. Bobošíková se ucházela o funkci i při loňských prezidentských volbách, kdy ji do čela státu navrhla KSČM, svoji kandidaturu ale nakonec stáhla.
Foto: Robert Zlatohlávek, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.