Britské předvolební debaty se <span>poprvé objeví v televizi</span>

4. 3. 2010 07:40
V diskuzích nebude chybět ani premiér Gordon Brown.
V diskuzích nebude chybět ani premiér Gordon Brown.
V diskuzích nebude chybět ani premiér Gordon Brown.Britští voliči se dočkají prvních televizních debat šéfů politických stran před parlamentními volbami. Tři hlavní politické strany se dohodly po dlouhých jednáních na podrobných pravidlech pro debaty, které si berou za příklad střety amerických prezidentských kandidátů a mohly by mít ve stále vyrovnanější kampani v Británii nezanedbatelný význam.

Tří devadesátiminutových diskusí na třech místech Anglie se zúčastní labouristický premiér Gordon Brown, předák opozičních konzervativců David Cameron a šéf třetí největší strany, liberální demokrat Nick Clegg. Každá debata bude mít hlavní téma - nejprve domácí záležitosti, pak zahraniční politiku a nakonec ekonomiku. Jednotlivé diskuse uspořádají tři hlavní televize - ITV, Sky News a BBC.

ČTĚTE TAKÉ: BBC drasticky škrtá v rozhlase a na internetu
    
Zatím nejsou jasné termíny debat, které závisí na datu voleb. Premiér Brown musí hlasování vypsat do začátku června, přičemž nejčastěji se zmiňuje 6. květen.
    
Strach z obrazovky

I když jsou Britové známi schopností debatovat na veřejnosti, ministerští předsedové televizní diskuse dosud odmítali nejen proto, že je považovali pro sebe za politicky příliš riskantní, ale i proto, že premiér a opoziční předáci se každý týden střetávají v parlamentu. V otázkách na premiéra se ale klade důraz na agresivitu a zesměšnění soupeře, zatímco televize s miliony potenciálně nerozhodnutých diváků bude vyžadovat jiný přístup.
    
Debaty nebudou jen v režii BBC. Šanci dostanou i komerční televize.Britská média označují debaty za bezprecedentní a historické, ale zatím si nikdo není přesně jist, jaký budou mít dopad na voliče. Panuje shoda, že na nich vydělá Nick Clegg, protože rovnoprávné postavení v debatě s šéfy obou hlavních stran neodpovídá podpoře liberálních demokratů. Kromě toho je schopným řečníkem, který by mohl v diskusi získat voliče, kteří ho dosud neznají. Obratně v médiích vystupuje také David Cameron, zatímco Gordon Brown je v televizi spíš nejistý.
    
Šéf ústavu pro výzkum veřejného mínění YouGov Peter Kellner nedávno připustil, že debaty jsou velkou neznámou. Ale myslíme si, že situaci příliš neovlivní - pokud některý z šéfů stran opravdu "nepropadne", řekl. Podle něj je taková možnost nejpravděpodobnější právě u Browna.
    
Konzervativci byli donedávna jasnými favority voleb, ale v posledních týdnech se na ně labouristé dotahují. Také středeční průzkum YouGov ukázal, že konzervativci mají náskok pouhých pěti procent před labouristy. Takový výsledek by vzhledem k většinovému volebnímu systému přinesl nejvíc křesel - i když ne nadpoloviční většinu - labouristům.
    
V americkém stylu

Obama bude Britům vzorem. Alespoň z hlediska politického marketingu.Vzhledem k tomu, co je v sázce, snažily se strany nic neponechat náhodě. Labouristé i konzervativci si najali americké poradce, kteří pomáhali před volbami prezidentovi Baracku Obamovi. Především však strany mezi sebou a s jednotlivými televizemi úporně vyjednávaly a nakonec došly k dohodě o 76 bodech, která do nejmenších podrobností stanoví průběh debat.
    
Publikum tak bude tvořit 200 lidí a bude vyvážené podle politických sympatií, věku a pohlaví. Diváci své otázky předloží předem a skupina novinářů z nich bude vybírat. Politici nebudou znát jejich obsah.
    
Podle dohody si musí na závěr diskuse potřást rukama. Vyjma začátku a konce debat nebudou moci diváci ve studiu tleskat nebo hučet. De facto byly vyloučeny i osobní otázky, protože podle dohodnutých pravidel se dotazy musejí týkat všech tří zúčastněných politiků. Zakázány jsou i záběry na reakce diváků v době, kdy mluví politici, s výjimkou detailů na diváky, kteří položili otázku.

Ilustrační foto: profimedia.cz
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ