Česká televize ruší post zpravodaje v Moskvě
01.03.2010 15:07 Původní zpráva Aktualizováno 01.03. 16:35
Generální ředitel České televize Jiří Janeček dnes rozhodl o zrušení postu zpravodaje v Ruské federaci. K tomuto kroku dospěl poté, co se televizi nepodařilo získat nové pracovní vízum pro dosavadního zpravodaje Josefa Pazderku. O rozhodnutí ředitele informoval on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí televize Ladislav Šticha.
Podle ředitele zpravodajství Milana Fridricha bude veřejnoprávní televize shánět informace o dění v Ruské federaci standardní cestou. "Obrazový materiál z důležitých událostí poskytují agentury jako například Reuters a výměnná síť Evropské vysílací unie EBU, jejímž je Česká televize členem. V tomto smyslu nejsme na zpravodaje odkázáni. Nebudeme mít ale původní materiály. To bez zpravodaje není možné. Na klíčové akce a zahraniční cesty českých politiků budeme posílat krátkodobě redaktora z Prahy," řekl Fridrich on-line deníku TÝDEN.CZ.
Televize má podle něj hned několik lidí, kteří jsou s prací v Moskvě seznámeni, například Jakuba Szantó nebo Barboru Šámalovou, která končí na pozici zpravodajky z Bruselu.
ČTĚTE TAKÉ: Česká televize nevylučuje zrušení postu v Moskvě
Josef Pazderka musí opustit Rusko do konce měsíce března. Ruská strana údajně své rozhodnutí oficiálně nezdůvodnila. Podle neoficiálních informací má však jít o reciproční opatření za postup českých úřadů proti zpravodaji ruského listu Parlamentskaja gazeta, který musel loni v létě opustit Prahu na základě podezření ze špionáže.
"Česká televize nechce být nadále v roli obětního beránka diplomatických her, které nemůže ovlivnit,“ říká Jiří Janeček. Generální ředitel zároveň vyjádřil zklamání nad tím, že ruské úřady brání svobodnému informování o dění v Rusku.
"Zpravodajové České televize se v Rusku opakovaně stali nástrojem odvet za postup českých úřadů proti údajným ruským novinářům, to je pro nás nepřijatelné,“ dodává Janeček.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko neprodloužilo vízum zpravodaji České televize
Česká televize původně uvedla, že situaci hodlá dočasně řešit krátkodobými pobyty zahraničních redaktorů. "Vyloučeno není ani to, že by televize mohla post dočasně zrušit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ již před několika dny ředitel zpravodajství Milan Fridrich.
Žádost o prodloužení víza byla zpravodaji ČT zamítnuta podruhé, v roce 2006 jej nedostal Jan Moláček, který nyní působí ve Vídni. Tehdy šlo podle mluvčího o odvetu ruských úřadů za české vypovězení zpravodaje ruské agentury Novosti Leonida Sviridova.
Ilustrační foto: profimedia.cz, Česká televize
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.