Česká televize <span>zruší redakci kultury</span>

19. 9. 2008 19:29
Ota Svoboda od 1. října nebude vedoucím kultury na ČT
Ota Svoboda od 1. října nebude vedoucím kultury na ČT

Ota Svoboda od 1. října nebude vedoucím kultury na ČTKultura nejsou jen vernisáže, festivaly a symfonické básně, ale i design, architektura, populární hudba a životní styl mladých, říkají šéfové zpravodajství z Kavčích hor. Proto se rozhodli zrušit samostatnou kulturní redakci a začlenit ji do domácího zpravodajství. Její dlouholetý šéf Otakar Svoboda zůstává redaktorem a moderátorem kultury na programu ČT24. Od 1. října musí poslouchat vedoucího domácí rubriky Ondřeje Neumanna.

Zprávu potvrdili on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel zpravodajství Milan Fridrich a šéfredaktor Michal Petrov. Otakar Svoboda nebyl v pátek vpodvečer k zastižení.

Podle Fridricha kulturní rubrika ČT přestala plnit svou funkci, pokulhávala a zaostávala: "Ve stavu, v jakém dosud byla, postrádala smysl. Kulturní zpravodajství veřejnoprávní televize by mělo nabízet mnohem širší záběr než pouze vernisáže, knižní a filmové novinky."

V programu podle ředitele zpravodajství dlouhodobě chyběla témata z populární kultury. "Je chyba se programově vyhýbat tématům blízkým většinovému vkusu. Kultura se nedá zužovat na libůstky jednotlivců, na to, co za kulturu pokládá úzká skupinka intelektuálů. Televize je většinové médium," říká Fridrich.

Milan Fridrich, ředitel zpravodajství ČTPodle něj by se kulturní zpravodajství mělo víc věnovat například designu, architektuře či internetu a zachycovat trendy, kterými žijí mladí lidé. "Nechci ale dělat klasický lifestyle a módu, to ne."

Jako příklad uvádí "fenomén Ed Hardy" - amerického umělce, původně tatéra, jehož návrhy se prosadily nejen na kůži, ale i na oblečení a v módních doplňcích populárních mezi mládeží. "Měli bychom umět rozebrat, proč se to objevilo, ukázat čím žije mladá generace."

Definitivní řešení?

Šéfům České televize se nedařilo kulturní oddělení přimět k většímu zájmu o podobné věci, proto se odhodlali k radikálnímu řezu. "Zatím jsme ho včlenili do domácí rubriky a výhledově možná vznikne nějaký nový útvar, který se bude těmto společenským, kulturním a civilizačním tématům věnovat. Ale třeba taky ne."

Šéfredaktor Petrov, který je však v televizní hierarchii pod Fridrichem, má jasno už teď: "Je to definitivní řešení."

V rozhodnutí nehrály podle obou oslovených manažerů roli peníze ani sledovanost. "Žádné úspory si od toho neslibujeme," říká Petrov. Cílem změn podle něj není prvoplánově honit sledovanost, ale televizi oživit a zmodernizovat. "Když tím přilákáme nové diváky, tím lépe."

Kulturní redakce ČT čelila v poslední době ostré kritice i zvenčí. "V čem je zpravodajská hodnota Svobodova živého vstupu, to ví asi jen ten, kdo mu na Kavčích horách podepsal cesťák. Vzpomeňme si na to při každém placení koncesionářských poplatků," napsaly například Lidové noviny koncem srpna v komentáři o cestě šéfa kulturní rubriky Svobody s Českým národním symfonickým orchestrem do Sydney.

Milan Fridrich v tomto případě svého podřízeného brání: větší část nákladů spojených s cestou redaktorovi uhradil orchestr, televizi to stálo jen "pár drobných" na dietách. "V žádném případě nereagujeme touto organizační změnou na kritiku zvenčí. Jsou to systémové kroky, které jsme plánovali asi tři měsíce."

Foto: Česká televize

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ