ČT odvysílá v premiéře dokument Poselství Jana Palacha
13.01.2009 07:38
Poselství Jana Palacha je název nového dokumentárního snímku, který Česká televize odvysílá ve čtvrtek na ČT2 od 20:00. Snímkem režisérky Kristiny Vlachové, který mimo jiné obsahuje dosud nezveřejněné archivní dobové záběry, veřejnoprávní televize připomene nadcházející 40. výročí Palachova sebeupálení.
Režisérka se ve snímku soustředila na Palachovo rodinné zázemí, přátele, spolužáky i pedagogy, aby osvětlila motiv jeho oběti. Využila také dokumenty - dosud neznámé fotografie a dalších informace - které vydaly archivy ministerstva vnitra.
ČTĚTE TAKÉ: "Byl jsem s Palachem v Sovětském svazu"
Našly se i dosud nikdy nezveřejněné filmové záběry z jeho pohřbu a z demonstrací, které pak následovaly. "Ve snímku jsou použity archivní materiály, které dosud nikdy nikdo neviděl. Věděla jsem o nich, protože mí spolužáci z FAMU natáčeli události v lednu 1969, například (právě) z pohřbu Jana Palacha," řekla ČTK Vlachová.
Podle jejích slov to přitom vypadalo, že se záběry již nenajdou a režisérka nebude mít s čím jít do střižny. "Nakonec se objevily. V Krátkém filmu (Praha) říkali, že to bylo uschováno v nějaké cihelně, dlouho to také měla Státní bezpečnost," podotkla.
ČTĚTE TAKÉ: Nová fakta o Palachovi: chtěl obsadit rozhlas
Kromě archivních materiálů v dokumentu hovoří i Palachův bratr Jiří a další. Na snímku Vlachová spolupracovala s historikem Pavlem Blažkem, který dříve působil v Ústavu pro studium totalitních režimů a nyní pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Jan Palach se upálil 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí. Na následky rozsáhlých popálenin o tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna 1969 se stal velký protestem proti pokračující okupaci. Palachův čin napodobil 25. února Jan Zajíc, který se upálil na stejném místě, v dubnu zvolil stejný druh protestu v Jihlavě Evžen Plocek.
Dvacetiletý Palach chtěl svým činem probudit národ z otupělosti a beznaděje a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Jeho smrt politický vývoj v zemi ale nezměnila, boj za jeho odkaz ochaboval úměrně tomu, jak tehdejší režim přitvrzoval. Jeho skutek došel naplnění až o 20 let později v tzv. Palachově týdnu, který předznamenal konec totalitního režimu v Československu.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.