Česká televize opět zvažuje, zda by se neměl v budoucnu platit televizní poplatek za každý počítač, který je schopný příjmu TV programů přes internet. Dosud se platí poplatky pouze za počítače vybavené televizní kartou či digitálním tunerem, a to pouze tehdy, pokud je jediným zařízením schopným v domácnosti přijímat TV programy.
Mluvčí ČT Ladislav Šticha řekl, že varianta zpoplatnění všech počítačů, nejen těch s TV kartou či tunerem, existuje. Motivem k těmto úvahám byl dotaz ministerstva kultury, jež připravuje nové zákony.
Loni Česká televize díky zpřísnění výběru a zvýšení poplatků vybrala rekordní sumu: 5 milard a 65 milionů korun.
Ministerstvo chtělo znát názor České televize na případné omezení povinnosti platit koncesionářské poplatky. Česká televize v tomto ohledu hodlá minimálně zachovat současné povinnosti. Případné rozšíření „povinných osob" je podle Štichy jen reakcí na technologický vývoj poslední doby.
„Česká televize má už léta názor konstantní. Je podle nás spravedlivé, aby platili všichni, kdo mají možnost přijímat televizní signál, bez ohledu na to, jakým způsobem tak činí," řekl Šticha on-line deníku TÝDEN.CZ.
„V žádném případě se nejedná o to, že bychom chtěli zpoplatňovat koncesionářským poplatkem každý počítač napojený na internet," zdůraznil Šticha. Domácnosti, které vlastní televizní přijímač a zároveň mají počítač s internetem by platili samozřejmě koncesionářský poplatek jen jednou.
ČTĚTE TAKÉ: Technické problémy iVysílání
Ministerstvo kultury s rozšířením poplatků nesouhlasí a navrhuje, aby se nic neměnilo. "Hodláme zachovat úpravu jako nyní, ale ještě nemáme reakci z České televize. V pracovní verzi, kterou máme na stole, nechceme TV vysílání šířené internetem zpoplatnit. Ale je to pracovní návrh," řekla účastníkům konference tel.con spectrum vrchní ředitelka sekce ministerstva kultury Petra Smolíková.
I kdyby se České televizi podařilo propašovat nápad do nového zákona, v parlamentu zřejmě nenajde podporu. "Mohou uvažovat o čem chtějí, ale je to nesmysl. Internet je volné médium, žádné rozšiřování povinnosti platit koncesionářský poplatek nepřichází v úvahu," říká člen mediální komise Petr Pleva (ODS).
"Jsem proti tomu. Myslím, že už teď ČT vybere dost. Na kontě má slušné peníze, tvorbu rozmanitou, plní programem čtyři kanály. Pro rozšiřování poplatků nevidím důvod," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ šéf komise Vítězslav Jandák (ČSSD).
Příležitost? Nový zákon chystá celá EU
Mediální zákony čeká další změna v souvislosti se směrnicí Evropské komise, označovanou jako směrnice o audiovizuálních službách, která nahradí dosavadní pravidla nazývaná Televize bez hranic. Směrnici musí členské státy EU zavést do svého práva do 19. prosince příštího roku. Návrh na novelu mediálních zákonů nyní v pracovní verzi vypracovalo ministerstvo kultury a rozeslalo jej k připomínkám, mimo jiné právě také ČT.
Nová směrnice mimo jiné zavádí neutralitu způsobu, jakým je TV signál šířen. V současné době je přitom možné sledovat i na internetu TV programy, jejichž provozovatelé přitom nepotřebují licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, například iDnes.tv a další. Zároveň je také možné sledovat přes internet bez TV karty v počítači i zpravodajsko-publicistické stanice ČT24 a Z1.
ČTĚTE TAKÉ: Plaťte, napíše Český rozhlas statisícům lidí
O tom, že by se poplatky platily za počítače s možností připojení na internet, uvažovala Česká televize i Český rozhlas již před třemi lety. Tehdejší úvahy se týkaly zejména právnických osob. Nakonec ČT a ČRo usoudily, že zatím poplatky za počítače se zvukovou kartou a připojením na internet, přes které lze sledovat TV programy a poslouchat rádia, vybírat nebudou. Podle tehdejších vyjádření zástupců ČRo a ČT totiž nebylo tehdy možné dát na celý problém jednoznačnou odpověď.
Foto: archiv