Šéf zpravodajství České televize Milan Fridrich sice ruší Události v kultuře, ale hodlá pořad nahradit kvalitnějším, původním zpravodajstvím. "Každý den by měla být v Událostech minimálně jedna větší reportáž o zajímavé kulturní akci a fenoménu, třikrát týdně větší reportáž a kritická diskuse v Událostech, komentářích. Neměly by to být předvídatelné věci avizované v ČTK, ale aspoň z poloviny vlastní témata," tvrdí.
Česká televize výrazně omezuje kulturní zpravodajství, ruší Události v kultuře, čas věnovaný kulturním aktualitám se zmenší ze 125 minut na necelou hodinu týdně. Proč?
Tak zaprvé, jedná se o ČT 24, ne ČT. Zadruhé, neomezujeme kulturní zpravodajství, jen děláme systémovou změnu. Ono totiž v pořadu Události v kultuře skutečných zpráv moc nebylo.
A co tam tedy bylo?
Byl to magazín. Z pořadu se v posledním roce stal formát, který by slušel spíš ČT 2, ne ČT 24. Události v kultuře se začaly podobat Noci s Andělem, s „událostmi“ neměly moc společného. ČT 24 se od ledna profiluje výhradně jako zpravodajská stanice, která má přinášet informace o klíčových událostech ve formě reportáží, diskusí, v interakci s diváky. Neobnovoval bych redakci kultury a nezval Petra Fischera z Hospodářských novin, aby ji řídil, kdybychom neměli o silné postavení kultury v rámci zpravodajství ČT 24 zájem. Ale podotýkám: ve zpravodajství. Nemá smysl v jedné televizi dělat dvě Noci s Andělem.
Tak co od Fischera čekáte? Nebude specializovaný pořad. Logiku to nedává.
Ale jenom zdánlivě. Na půlhodinový souhrnný pořad nemá ČT 24 dost materiálu a lidí. Navíc až do Petrova příchodu neexistovala jednotná filozofie, jak by mělo veřejnoprávní kulturní vysílání vypadat. Ve své podstatě se alibisticky říkalo: Kultura má svůj pořad, v něm ať si tam dá, co uzná za vhodné. Bývalý vedoucí (Otakar Svoboda - pozn. red.) vyřešil nedostatek témat a lidí tak, že začal zvát hudební seskupení, aby zahrála ve studiu. Nijak tím deficit kulturních událostí na ČT 24 nevyřešil. Samotní hudebníci byli fajn, ale k tomu ČT 24 není, to je formát na ČT2. ČT 24 má informovat, vyvolávat diskuse o umění, kulturním dění, dělat živé vstupy z akcí. Toho je z mého pohledu málo třeba v hlavní relaci Událostech nebo Událostech, komentářích. A pokud dostaneme ta témata tam, o kultuře se dozví víc diváků a v lepší podobě.
Kolik má současná kulturní redakce členů?
Osm. Včetně vedoucího Petra Fischera. A přitom: dobrá reportáž se nedá udělat za den, takže si vezměte, že pak na pořad typu Události v kultuře máte průměrně dva až tři lidi denně, kteří mohou točit. Udělat pak 25 minut lze jen tak, že se z toho vylžete publicistikou a rozhovory. To ale nechceme. ČT 24 je zpravodajský program, nemůže suplovat ČT 2 nebo specializované pořady a diskuse musejí být zpravodajské, takže by měly být kritické a hutné. Proto jsme se právě s Petrem dohodli, že lepší bude udělat více propracovaných reportáží do Událostí a Událostí, komentářů, více živých vstupů přes den na ČT 24.
Jaké pořady věnované aktualitám z kultury zbudou?
To není úplně otázka na mě, já řídím jen zpravodajství. Zbude celá ČT 24, kde se kulturním událostem věnujeme od Studia 6 po zprávy, Události, komentáře apod. Navíc máme týdeník Kultura v regionech. ČT 24 nemá mít na všechno specializované pořady, ale má informovat ve chvíli, kdy se něco děje. A to může být ráno, v poledne nebo v osm večer. Důležité je, aby to bylo včas a profesionálně.
Z Rady ČT se prý kvůli rušení kulturního zpravodajství ozývá kritika, s jakým projektem před ni ve středu předstoupíte?
Nemyslím, že je to kritika toho, co děláme, jde o reakci na popletený článek v HN. Žádnou koncepci předkládat nebudu, stejně jako ji nedodáváme na domácí, zahraniční nebo regionální zpravodajství. Ale budu radní informovat, že se nemusejí obávat, že zpravodajství nebude plnit svoji roli, nechám jim představit práci a záměry Petra Fischera, a vysvětlím jim, že nesmějí věřit všemu, co se píše.
ČTĚTE TAKÉ: Kultury v České televizi výrazně ubude
Mluvíte o obsahovém zlepšení, jak se bude kultura profilovat? V čem vidíte hlavní změny?
Především je nutné pojímat umění a kulturu kriticky a otevírat o ní diskuse. Chceme se zaměřit nejen na zvaní spisovatelů, malířů, hudebníků nebo filmařů na rozhovory o tom, co nového dělají nebo vystavují. Každý den by měla být v Událostech minimálně jedna větší reportáž o zajímavé kulturní akci a fenoménu, třikrát týdně větší reportáž a kritická diskuse v Událostech, komentářích. Neměly by to být předvídatelné věci avizované v ČTK, ale aspoň z poloviny vlastní témata.
Sport má denně svoji relaci, není zrušení kulturních zpráv vůči tomu nespravedlivé?
Sport je v každé televizi specifická věc. U nás má vlastní redakci s šéfredaktorem a dělá v ní pětinásobek lidí, než dělá kulturu. ČT má navíc sportovní program ČT 4. Televize a sport je zvláštní spojení a nelze to úplně srovnávat. To je jako říkat: když spočtete minuty, které věnujete fotbalu a minuty věnované klasické hudbě, je to vůči té hudbě nespravedlivé. Denní zpravodajství Branky, body, vteřiny jsou přesto kratší, než byly události v kultuře. Branky mají 14 minut. Myslím, že není víc kulturního zpravodajství denně než na 8 až 10 minut. My se přesto pokusíme dát víc.
ČT oznámila počátek výrazného šetření, jak se promítne do zpravodajství obecně?
Zpravodajství nedostalo výrazně peněz méně, chystáme ale zefektivnění provozu, protože pět let zkušeností nás naučilo dělat vysílání levněji než kdysi. Události v kultuře nekončí kvůli šetření, ale kvůli posilování zpravodajského charakteru ČT 24. Magazíny patří na ČT 1 a ČT 2. Od 20 hodin musí být na zpravodajském programu ČT, tedy ČT 24 hlavní zprávy dne, my tam dáme pořad Hydepark, interaktivní diskusi s diváky o událostech. Od deseti zase hodinové Události, komentáře. Večer musejí mít diváci ČT možnost mít přehledy událostí dne, ne sled úzce zaměřených magazínů.
Ale kam s nimi potom. Úplně zmizet by neměly, ne?
To souhlasím. Ale ve chvíli, kdy se profilují jednotlivé čtyři stanice ČT s postupující digitalizací, ČT 24 bude mít od ledna dostupnost na 93 procent populace a dosáhne tak stejných možností jako ČT 2, je jasné, že se ČT24 musí dál vyhranit. Jelikož z ČT2 se zpravodajství stahuje, na ČT 24 musí večer narůst, aby o diváka ČT bylo zpravodajsky postaráno. Na ČT je prostor na magazíny. Ale tohle není už má věc. Specializované kulturní pořady připravují útvary podřízené ředitelce programu. Pod ni spadá i kultura.cz a jiné magazíny. Mé útvary vyrábí jen zpravodajství. Laická veřejnost si myslí, že kulturu dělá zpravodajství. Ano, ale jen v její zpravodajské a diskusní podobě.
Foto: archiv, Lucie Pařízková