Na severovýchodě Čech převažuje analogové vysílání
23.10.2009 06:51
Po spuštění digitálního vysílače na Černé hoře, který od konce srpna umožňuje příjem takzvaného veřejnoprávního multiplexu, stoupl v severovýchodních Čechách podíl domácností preferujících pozemní digitální signál na zhruba pětinu.
S analogovým vysíláním se v této oblasti přesto i nadále spokojí více než polovina domácností. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Mediaresearch pro Asociaci televizních organizací (ATO). Situaci v severovýchodních Čechách podle průzkumu ovlivňuje překrývání signálu z dalších vysílačů. Například ty okresy, které mají pokrytí analogové ČT2 z vysílače Pardubice-Krásné, jsou méně informované i méně vybavené zařízením pro digitální příjem než ostatní, uvádí zpráva Mediaresearch a ATO.
ČTĚTE TAKÉ: Česká televize musí přeladit dva analogové vysílače
"Trutnovský region se navíc zapínání dalších digitálních vysílacích sítí dočká dle technického plánu až v roce 2010, proto budou domácnosti pravděpodobně změny ve svém příjmu teprve provádět," uvedla ředitelka PR a Marketingu Mediaresearch Irena Wintrová. Černá hora v Krkonoších na konci srpna přestala vysílat analogovou ČT2, naopak nabídla v digitální kvalitě programy České televize a Českého rozhlasu.
Celkově v tomto regionu pozemní televizní vysílání přijímá 69 procent domácností. Druhou nejrozšířenější možností příjmu je satelit, v průzkumu jej uvedlo 39 procent dotázaných, přičemž 36 procent přijímá satelitní signál digitálně. Severovýchodní, takzvanou trutnovskou územní oblast tvoří vedle okresu Trutnov dále Jablonec nad Nisou, Hradec Králové, Chrudim, Jičín, Náchod, Pardubice, Rychnov nad Kněžnou a Semily.
Výraznější podíl domácností, které upřednostňují pozemní digitální signál, hlásí jižní Čechy, a to 41 procent v územní oblasti Českých Budějovic. Především analogový příjem má v tomto regionu 37 procent domácností. Průzkum reagoval na změny zapnutí vysílacích sítí 2 a 3 na vysílači Kleť v srpnu a září.
ČTĚTE TAKÉ: Na digitalizaci vyčlení Česká televize téměř sto milionů
Na Českobudějovicku televizní vysílání přijímá celkem 63 procent domácností. Podobně jako na Trutnovsku převažuje i zde satelitní způsob příjmu nad kabelovým, rozdíl je však menší. Prostřednictvím satelitu přijímá televizní vysílání 36 procent domácností, přičemž 33 procent digitálně. Kabelovou přípojku využívá 18 procent domácností, digitálně 12 procent. Na internetu televizi sledují 3 procenta dotázaných.
Pokrytí příjmu televizních stanic ČT1, Nova a Prima je podle výzkumu v těchto regionech téměř stoprocentní. Stanici ČT2 přijímá na Českobudějovicku 94 procenta domácností. Na Trutnovsku ji i po vypnutí analogového signálu z vysílače Černá Hora přijímá 88 procent domácností. Stanice ČT24, ČT4, Nova Cinema, TV Barrandov a Prima Cool přijímá na Českobudějovicku v průměru o necelých 20 procent domácností více než na Trutnovsku, což je do značné míry způsobeno vyšším vybavením českobudějovických domácností technikou pro příjem digitálního vysílání.
ČTĚTE TAKÉ: Web o digitalizaci bude spravovat Czech info
Podle informací Národní koordinační skupiny pro digitalizaci využívá nejvíce domácností zemského digitálního vysílání v územní oblasti Plzeň, a to 53 procent. Dalších 22 procent dalo přednost satelitnímu příjmu a 17 procent kabelové televizi. Analogový příjem z jiných vysílačů má pět procent lidí, žádný signál nemají dvě procenta. Příjem po telefonních linkách nebo internetu využívá jedno procento respondentů. V Plzni je však vypnutí analogového vysílání téměř u konce, jelikož kromě dvou vysílačů, z nichž vysílá televize Nova, zde nastala 30. září "analogová tma". Na totéž se nyní připravují domácnosti v Praze a středních Čechách, kde končí analogové vysílání v závěru října.
Foto: Týden, Petra Mášová, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.