S vypnutím analogu v roce 2012 nebude úřad souhlasit
17.03.2008 15:22 Původní zpráva
Pokud ministerstvo průmyslu a obchodu navrhne vládě vypnutí analogového televizního vysílání až v roce 2012, nebude s tím Český telekomunikační úřad souhlasit.
Úřad je autorem návrhu Technického plánu přechodu, takzvaného jízdního řádu zavádění digitálního vysílání, ale jeho stanovisko není při schvalování návrhu vládou závazné.
I přes dlouhodobé deklarování prosazování termínu pro ukončení analogového vysílání v Česku k říjnu 2010 upravil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) toto datum až na listopad 2011. A s tímto datem, které je pro rozvoj digitálního vysílání klíčové, postoupil návrh plánu přechodu ministerstvu průmyslu a obchodu.
Nebylo to tak dávno, co ČTÚ prosazoval termín ukončení analogového vysílání k říjnu 2010. Více ZDE.
„Došlo ke zdržení (možnosti vstupu nových subjektů na televizní trh; pozn. red.) o jeden a půl roku, a proto jsme souhlasili s posunem ukončení analogového vysílání v říjnu 2011," řekl dnes předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Podle něho chtěly televize Nova, Prima i jeden z operátorů digitální multiplexů, České radiokomunikace, ještě pozdější termín, a to v roce 2012. „S tímto termínem ovšem zásadně nesouhlasíme," prohlásil Dvořák.
I pokud vláda schválí plán přechodu a vydá ho jako nařízení vlády, ještě to neznamená, že k vypnutí analogových vysílačů skutečně dojde. K plánu se nejspíš přihlásí Česká televize, nicméně kladné stanovisko Novy a Primy je stále otevřené.
Pokud budou komerční televize souhlasit s plánem přechodu, můžou získat kompenzační televizní licence výměnou za své analogové kmitočty. Ty jsou podstatné pro vytvoření digitálních sítí. Ovšem jedná se o kmitočty televize Prima, konkurenční Nova je v takzvaném třetím televizním pásmu a kmitočty, jež využívá, nejsou pro vytvoření digitálních sítí potřebné. Předpokládá se však, že pokud bude Nova vysílat analogově, nebude vůle obyvatel k pořízení konvertorů (set-top boxů pro bezplatný příjem digitálních kanálů).
Ilustrační foto: ČTK, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.