Veřejnoprávní televize se v příštím roce dočká řady podstatných změn. Z ČT1 zmizí polední a večerní Zprávy a z ČT2 sport, stanice ČT24 chystá nové ambiciózní zpravodajské relace. Radikální proměnu programového schématu programů ČT má na starosti ředitel zpravodajství Milan Fridrich.
Proč se Česká televize rozhodla přestavět programové schéma jednotlivých kanálů?
To je úplně prosté, ČT24 a ČT4 sice vznikly jako tematické kanály, ale v době svých začátků nebyly zdaleka tak dosažitelné jako dnes. Proto klíčové zpravodajství a především sportovní akce vysílala Česká televize také na ČT1 a ČT2, aby se na ně mohli dívat všichni. Digitální pokrytí v roce 2009 výrazně pokročilo a blíží se chvíle, kdy budou mít všechny čtyři programy stejnou dosažitelnost a bude zbytečné, aby zpravodajství, publicistika a sportovní události nadále prolínaly všemi programy, když k tomu máme specializované kanály.
ČTĚTE TAKÉ: ČT1 a ČT2 čeká revoluce: zmizí sport, ubude zpráv
Kdy má k plánovaným změnám dojít?
Podle našich odhadů by mělo být 1. ledna 2010 přes devadesát procent České republiky digitalizovaných. Toto datum je pro nás klíčové. Schéma je jednoduché: jednička zůstane všeobecným servisem pro občana, dvojka posílí svoje zaměření na kulturu a dokumentaristiku, stane se skutečným „art programem“, čtyřiadvacítka obsáhne veškeré zpravodajství a čtyřka sport.
Zůstanou na ČT1 nějaké zpravodajské relace?
Na jedničce zůstanou Události a Události v regionech.
Proč, když zároveň poběží na ČT24?
Z několika důvodů. Digitální pokrytí ještě nebude všude stoprocentní a těm, kteří nenaladí ČT24, nemůžeme upřít hlavní zpravodajskou relaci, na kterou mají v rámci televize veřejné služby právo. Druhým důvodem je fakt, že jednička má trvale zůstat všeobecným plnoformátovým programem. Události a Události v regionech do toho schématu jednoznačně zapadají. Z jedničky se na ČT24 přesunou polední a večerní Zprávy a nejspíš i Studio 6. Vůbec bych se nebránil tomu, aby ranní vysílání na ČT1 mělo nezpravodajský charakter, pokud najdeme kvalitní alternativu, aby v něm bylo víc kultury, závažných společenských fenoménů a témat, rady pro spotřebitele, cestopisné věci a méně zpráv. Zpravodajský charakter si ponechá Studio 6 na ČT24.
Co se bude dít v hlavním vysílacím čase?Mezi osmou a půlnocí nás čeká hodně změn. Z dvojky zcela jistě stáhnu Události, komentáře, tam nebudou mít žádné opodstatnění. Ve hře je možnost, že by se na ČT24 udělala velká hodinová zpravodajská relace. Nebyly by to Události jako na ČT1, ale zprávy moderované podobným stylem jako speciály ČT24. Měly by více analytický charakter než Události a z mého pohledu by byly zpravodajskou prestižní vlajkovou lodí ČT. Právě tam bychom dávali přímé vstupy s premiéry, prezidenty z domova i světa, komentáře našich zahraničních zpravodajů a politologů.
Nebudou si dvě zpravodajské relace konkurovat?
Jen zdánlivě, budu to zprávy úplně jiného typu. Jednička by si měla uchovat všeobecné zprávy pro každého, jakési souhrny nejdůležitějších událostí dne. Naopak náročnější relace, která by mohla běžet od osmi hodin na ČT24, by svižnou formou přinášela podrobné zpravodajství i s komentáři, živými vstupy, reakcemi, analýzami, rozhovory. To diváka ČT24 nejvíc zajímá. Poskytli bychom informační servis těm, kteří chtějí ke zprávám i souvislosti, hlubší analýzy. Z Událostí by to naopak zmizelo.
Uspěje podle vás zpravodajská relace v osm hodin, kdy budou mít všechny tři celoplošné televize svoje zpravodajství odvysílané?
Osmá večer je podle výzkumů pro zpravodajství nejvhodnější čas. Vzdělaní, aktivní lidé přicházejí k televizi později. V tom tkví i jeden z hlavních důvodů vysoké sledovanosti Televizních novin na Nově. ČT24 je zpravodajský servis, nepořádáme chrtí závody s jinými stanicemi. Divák, který bude mít o „velké“ zpravodajství zájem, si je naladí. Bude to relace pro náročného, vzdělaného člověka, který potřebuje informace ke své práci i životu.
Další podstatnou změnou je přesun sportovních pořadů z ČT2 na ČT4.
Ano, celý sport se přesune na ČT4. To je logické, ve chvíli, kdy bude mít stejný dosah jako ČT2, není důvod, abychom sport vysílali na dvou kanálech. Čtyřka je určená především k podpoře českého a „menšinového“ sportu, to je výrazný rozdíl oproti jiným sportovním kanálům, které jsou dosažitelné prostřednictvím satelitu, kabelové televize a digitálního vysílání.
Jaké sportovní události zůstanou na dvojce?
Jen ty nejvýznamnější, například olympiáda. Olympijské hry navíc s přehledem naplní dva programy najednou, to jsme si ověřili na přenosech z Pekingu.
Co se bude dít s uvolněným prostorem na ČT2?
Posílí se jeho náplň ve smyslu, jak je tento program koncipován. Přibudou další dokumenty a publicistika, bude více prostoru pro kulturu, vědu, historii, vzdělávací pořady, menšinové žánry, filmové lahůdky. Program nebude rozbitý zpravodajstvím a sportem jako dosud. Sevře se kolem centrální myšlenky, že jde o „artový“ kanál určený náročným divákům.
Budu změny, o kterých se bavíme, plíživé a postupné, anebo radikální?
V žádném případě ne plíživé, to nemá smysl. Musí být jasně čitelné, že se Česká televize programově radikálně mění od 1. ledna 2010.
Co když přijde nový generální ředitel a nebude změny chtít?
Směřování našich programů je nezpochybnitelné, tematizování je pozitivní trend a neexistuje jiná cesta. ČT24 i ČT4 jsou úspěšné kanály, ČT24 zvyšuje svoji sledovanost mílovými kroky, bylo by nesmyslné jejich podobu zásadně měnit. Na obou programech dělají ti nejlepší lidé z televizní branže. Základní hodnotový systém ČT24 je seriózní, rychlé, masivní, a jak já zdůrazňuji, „zážitkové“ zpravodajství, právě to je kvalitní veřejná služba. U ČT4 je to podpora českého sportu a to nikdo jiný nebude dělat, protože je to výrobně drahé. Oba programy jsou nastaveny optimálně.
Foto: archiv Týdne, archiv M. Fridricha