Souboj Janeček - Kasalová o šéfa ČT minutu po minutě
15.07.2009 11:55 Původní zpráva Aktualizováno 15.07. 16:18
Na Kavčích horách to vře. Čtrnáct radních se sešlo, aby zvolili nového generálního ředitele České televize, instituce, která hospodaří se sedmimiliardovým rozpočtem ze státní pokladny. Proti sobě stojí pět kandidátů, z nichž za favority jsou označováni stávající ředitel Jiří Janeček a bývalá programová ředitelka Primy Jana Kasalová. Pětici doplňují bývalá europoslankyně a neúspěšná kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková, ředitel TV Óčko Hynek Chudárek a zakladatel TV Barrandov Radomír Pekárek.
16.45 Jiří Janeček přijímá gratulace. Blahopřejí mu radní, Milan Fridrich, Ladislav Šticha a další.
16.42 Janeček ve třetím kole získal deset hlasů a opět se stává generálním ředitelem. Jana Kasalová získala tři hlasy.
16.41 Do sálu se vrací Jiří Janeček
16.33 U Jana Šinágla postává muž z ochranky. Šinágl si ho fotí. Radní se střídají u urny.
16.31 Volba pokračuje třetím kolem, napětí v sále evidentně vzrůstá.
16.30 Radní se vrátili do sálu. Jan Šinágl je obviňuje z toho, že volba není demokratická.
16.23 Jednání sleduje i programová ředitelka ČT Kateřina Fričová.
16.07 Jediný z radních, kdo zůstal v sále a neúčastní se "dohadovací pauzy" je Milan Uhde. "Nepřizvali mě. Asi protože vědí, že mám svůj názor," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. "Je jasné, oč se snaží. Přesvědčit ty, kteří hlasovali pro Kasalovou anebo odevzdali prázdný lístek, aby volili Janečka. Podle mě je jasné, že chtějí, aby z volby dnes vzešel vítěz, protože televize bez ředitele - co to je? Tenhle motiv odpovědnosti je poněkud úsměvný."
15.57 Jednání opouští Jana Kasalová. "Ne, vůbec netuším, jak volba dopadne," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ. Na otázku, jestli ví o nějakých zákulisních jednáních rady s politiky říká: "O tom opravdu nic nevím, na to se ptejte spíš radních." I Jana Kasalová opouští volbu s výslužkou od Heleny Fibingerové. Ta evidentně udělala radost všem přítomným, tácky s koláčky kolují už i mezi novináři.
15.47 Kvůli dosavadní patové situaci vyhlašuje Jiří Baumruk třicetiminutovou pauzu, radní se shromažďují v prostorách, kam nemají novináři přístup.
15.44 Výsledky druhého kola: Ve druhém kole získal Jiří Janeček 9 hlasů a Jana Kasalová 3, tudíž je nutné pokračovat třetím kolem. Do třetího kola postupují jen oni dva. Bylo odevzdáno 14 platných hlasů, to znamená, že někteří radní odevzdali prázdný hlasovací lístek.
15.38 V místnosti je chaos, fotografové a novináři obléhají volící radní. "Hlídáte tu urnu?" ptá se Jiří Baumruk. "Ano?" volá Jiří Presl. Urna je k překvapení všech obyčejná papírová krabice.
15.31 Volba pokračuje druhým kolem. Radní smějí označit už jen jednoho kandidáta.
15.28 Jana Bobošíková opouští zasedání. Řekla, že necítí zklamání a že zkusí štěstí v říjnových volbách do sněmovny.
15.26 Jiří Presl oznámil výsledky prvního kola. "Sešlo se 14 platných hlasovacích lístků s těmito výsledky: Jana Bobošíková 0 hlasů, Hynek Chudárek 5 hlasů, Jiří Janeček 12 hlasů, Jana Kasalová 8 hlasů a Radomír Pekárek 1 hlas. Do druhého kola postupují Janeček a Kasalová."
15.17 Volbu na Kavčích horách sleduje i ředitel brněnského studia Karel Burian, kterému k funkci pomohl Jiří Janeček. Dřív musel opustit televizi kvůli podezření, že jeho reportáže obsahují skrytou reklamu.
15.07 Začíná první kolo tajného hlasování, radní začínají vyplňovat volební lístky. Na jednom lístku mohou zaškrtnout nejvýše dvě jména.
15.06 Radní Alena Svobodová má zvláštní dotaz, zdali Pekárek považuje Stardance za pořad vhodný pro veřejnoprávní televizi. „Ano, takový pořad tam má své místo."
15.02 Jiří Baumruk se ptá na personální změny. Stejně jako Jana Kasalová i Pekárek deklaruje, že by nejprve provedl důkladný audit, než by přistoupil k rozdávání výpovědí.
14.51 Hlavní záměr Radomíra Pekárka je především obhájení veřejnoprávní pozice na trhu. "Je tu tlak z komerčního i politického prostředí, že ČT už svou úlohu naplnila. To není pravda. Nežijeme ve vzduchoprázdnu, musíme prohlubovat národní identitu i zakotvenost v europrostoru, to jsou věci, které komerční televize dělat nebude." ČT má podle Pekárka být intelektuálním i technologickým leadrem. Stejně jako jeho předchůdci hovoří o pokračující profilaci čtyř veřejnoprávních kanálů a vyrovnaném rozpočtu.
14.47 Posledním, pátým kandidátem je Radomír Pekárek. Stejně jako Hynek Chudárek začíná životopisnými údaji a svými zkušenostmi z médií. Pracoval jako ředitel televizní a dabingové divize barrandovských studií, patří mezi zakladatele digitální TV Barrandov.
14.37 Jiří Baumruk vyhlašuje krátkou technickou pauzu, nemůže vypnout mikrofon, naopak ten Jany Kasalové nejde zapnout. "A to jsou v ČT mnohem náročnější technická zařízení," směje se Baumruk.
14.33 Radní Jiří Prokeš se Jany Kasalové ptá na regionalizaci. „To je pro mě samozřejmě priorita. Chtěla bych zdůraznit, co zatím v projevech nezaznělo, totiž že regionalizace není jen vybudování studií, ale práce s lidmi, kteří v těch regionech žijí. Dnes toto redakční zázemí není dobře opečovávané."
14.25 Svůj krátký proslov končí metaforou. "Nejsem chirurg, nechci dělat radikální řezy. Chci převzít po kolegovi instituci tak, abych mohla navázat a v určitý čas předat štafetu dál."
14.24 Kasalová hovoří o ekonomickém pojetí: "ČT je jedna z největších společností v ČR, musí hospodařit s transparentním a vyrovnaným rozpočtem, chce zavést on-line controling a permanentní audit majetku."
14.21 K mikrofonu usedá Jana Kasalová. V souvislosti s ČT zdůrazňuje kvalitu, možnost volby a kultivaci. „Česká televize je místem, které by mělo udržovat hodnoty v digitálním věku," říká. Televize má být podle Kasalové médiem, které formuje a prověřuje vkus a přináší na obrazovku nové trendy v programové nabídce. Chce dokončit digitalizaci, aby přístup k informacím měli lidé po celé republice. ČT podle ní musí permanentně pracovat s moderními médii, internetem. Kasalová chce také přilákat nejlepší osobnosti kultury a nové nezávislé tvůrce.
14.03 Jiří Baumruk ohlašuje desetiminutovou přestávku. Helena Fibingerová obchází radní a kolegy s tím, že jim po zasedání přinesla výslužku.
14.02 Po půlhodinovém vystoupení Jiřího Janečka se ozval hlas občanského aktivisty Jana Šinágla, který Janečkovi začal spílat do komunistických kádrů a redaktorů angažovaných Palcátů.
13.55 Radní Dana Makrlíková se ptá na protekcionismus a údajné přeplácení určitých tvůrců: „Kdo chce, tak si fakta najde. Máme výroční zprávy, stejně jako ostatní televize. To jsou fakta."
13.48 Radní Josef Pavlata se ředitele ptá na zrušení koncesionářských poplatků a snižování počtů zaměstnanců. "Jana Bobošíková navrhuje redukci o pětinu, Hynek Chudárek o třetinu," uvedl radní. Jiří Janeček tvrdí, že systém koncesionářských poplatků je pro Českou televizi nejvhodnější. Co se týká počtu zaměstnanců, nechce být konkrétní. "Nechtějte po mě, abych tu plácl nějaké číslo jen pro efekt."
13.40 Radní Jiří Presl se Janečka ptá, co bude jeho noční můrou, pokud své místo obhájí. "Nejsem člověk, který by trpěl nočními můrami, ale vždycky je problematická optimalizace personálních zdrojů," říká Janeček.
13.36 Jiří Janeček navrhuje optimalizaci nákladů: snížit počet zaměstnanců, optimalizovat výrobu a provádět neustálou kontrolu nad hospodařením. Janeček chce nadále podpořit vybírání koncesionářských poplatků. „Za uplynulá léta se nám podařilo získat 365 tisíc nových poplatníků," uvedl.
13.34 Ve zcela zaplněném sále sleduje zasedání Rady ČT i režisér Jiří Krejčík.
13.27 Podle Janečka čeká ČT v budoucnosti období kvality. Chce posílit stávající profily čtyř stanic a posílit domácí tvorbu. Z ČT1 mají zmizet zprávy a sport, ČT2 bude nadále prostorem pro náročného a mladého diváka. ČT24 chce Janeček doprofilovat coby zpravodajský kanál nabízející větší množství regionálního zpravodajství, na ČT4 chce dát větší prostor menšinovým sportům. Hodlá také urychleně dokončit digitalizaci archivu ČT.
13.22 Zasedání pokračuje projevem Jiřího Janečka. Ten zdůrazňuje hospodaření s vyrovnaným rozpočtem, zlepšení při vybírání koncesionářských poplatků a postupující digitalizaci. Spokojenost diváků vidí na osmém stupni z deseti.
13.11 Milan Uhde vyzval Hynka Chudárka, aby bez dlouhého přemýšlení jmenoval své oblíbené umělce, aby tak vyvážil podnikatelsko-ekonomický profil, který přednesl. Chudárek jmenuje hudebníka Ferdinanda Havlíka, malíře Bedřicha Dlouhého a spisovatele - Milana Uhdeho. Helena Fibingerová žertem navrhuje, ať jmenuje ještě oblíbeného sportovce.
13.06 K programové skladbě Chudárek uvedl, že by pokračoval ve stávajícím zaměření čtyř kanálů. "ČT1 pro nejširší veřejnost, ČT2 jako stanici nabízející dokumentární a vzdělávací tvorbu a pořady pro menšiny, ČT 24 jako zpravodajskou a publicistickou stanici, ČT4 sportovní. Počet stávajících programů je pro mě konečný, chtěl bych posílit původní domácí tvorbu a dbát na vzdělávací a výchovnou úlohu veřejnoprávní televize."
12.56 Chudárek chce optimalizovat výrobu a provoz, zredukovat počet zaměstnanců, omezit investice ČT a vyčíslit investice do televizního studia Brno. Televizi chce financovat z koncesionářských poplatků pouze s navyšováním o inflaci. Reklamu by umožnil při účelovém vázání reklamy na projekty (sport, kultura). Ponechal by sponzoring a teleshopping. Dále propaguje postupující digitalizaci.
12.51 Dalším kandidátem, který předstupuje před radní s projevem, je Hynek Chudárek, který před šesti lety zakládal TV Óčko a nyní je jejím výkonným ředitelem. Proslov zahajuje svým představením, mluví o svých zkušenostech z managementu médií.
12. 48 Radní Jaroslav Dědič se Jany Bobošíkové ptá, jak chce jako politicky činná osoba zůstat nezávislá. "Okamžitě se vzdám politického angažmá, ale své politické názory si ponechám. Věřím si natolik, že dokáži vytvořit médium oproštěné od mých politických názorů," řekla Bobošíková.
12:41 Jana Bobošíková obhajuje svoji vizi České televize bez koncesionářských poplatků. Navrhuje, aby byla televize financována ze státních peněz. Odstranila by z obrazovek i reklamu. "Tak jako tak by měla do roku 2012 reklama z ČT zmizet, já navrhuji ji zrušit okamžitě. Reklama je deformační moment, protože silný inzerent může klást na veřejnoprávní televizi tlaky a to je špatně."
12.22 První před radu předstupuje Jana Bobošíková. Jejím cílem je vybudovat Českou televizi jako respektovanou, dynamickou a kreativní instituci bez nátlaků lobbistických a politických skupin. "Chci, ale byla televize důvěryhodný partner občana a zároveň interaktivní médium 21. století," uvedla Bobošíková, která zdůraznila nutnost spolupráce s kvalitními tvůrci, podporu postupující digitalizace a všestrannost tv vysílání zaměřeného na udržování kultury a vzdělání a poskytující platformu menšinám.
12.21 Dorazil Hynek Chudárek. Zasedání sledují i šéf zpravodajství Milan Fridrich nebo mluvčí televize Ladislav Šticha.
12.07 Z kandidátů jsou zatím přítomni jen Jana Bobošíková a Jiří Janeček.
12.07 Jiří Baumruk představuje harmonogram volby, kandidáti budou v abecedním pořadí předstupovat před radu s desetiminutovými projevy, posléze budou třicet minut odpovídat na dotazy radních.
12.02 Předseda rady ČT Jiří Baumruk děkuje kandidátům, že volbu nevzdali pod sílícím politickým i mediálním tlakem.
11.55 Do restaurace v areálu Kavčích hor přicházejí radní a kandidáti na post ředitele. Jana Bobošíková se vítá s Jiřím Janečkem, jsou obklopeni fotografy. Zdá se, že se dostavil plný počet radních včetně Milana Uhdeho, který kvůli volbě přilétl ze zahraniční dovolené.
ČTĚTE TAKÉ: Volba šéfa ČT: zůstane ředitelské křeslo prázdné?
Foto: Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.