Situace nezávislých novinářů na Kubě se v posledních letech mírně zlepšila, ale svoboda tisku na tomto karibském ostrově stále není. Říká to známá kubánská opoziční blogerka Yoani Sánchezová v rozhovoru, který u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku otiskl španělský list El País.
"Máme větší svobodu tisku, protože jsme sami převzali iniciativu. Nové technologie - flash disky, externí pevné disky a CD a DVD umožnily informovanost Kubánců paralelně s oficiálními médii," uvedla čtyřicetiletá Sánchezová. Zakladatelka prvního nezávislého elektronického deníku na Kubě 14yMedio ocenila též internet a twitter, díky nimž v zemi vzrostl počet nezávislých novinářů.
Autorka známého blogu Generación Y však dodala, že internet je na karibském ostrově stále vzácností. V současné době je v celé zemi asi stovka stanic pro bezdrátové připojení a tato služba ve státem kontrolovaných centrech stojí dva dolary za hodinu. Průměrný měsíční plat Kubánců je přitom asi 25 dolarů.
Sánchezová připustila, že oteplení vztahů Havany s Washingtonem svobodě tisku trochu pomohlo. Za jistý přelom označila březnovou návštěvu amerického prezidenta Baracka Obamy na Kubě. "Poprvé zahraniční delegace akreditovala čtyři nezávislá média k pokrytí schůzek zahraničního politika s občanskou společností," uvedla Sánchezová telefonicky z Washingtonu pro list El País. Nicméně dodala, že po odletu Obamy z Kuby represe nezávislého tisku v zemi pokračují.
Podle Sánchezové mají represe různou podobu, od zamezení vycházení z domu po zabavování napsaného materiálu. Běžné je zastrašování novinářů i těch, kdo jim pomáhají. Dnes se podle mladé novinářky smí psát třeba o špatném stavu budov či byrokracii. Některá témata jsou ale stále nepřípustná - nesmí se zmiňovat ministerstvo vnitra, policie, migrační politika či komunistická strana.
"Jsme odsouzeni k ilegalitě," dodala Sánchezová. Jako příklad uvedla svůj elektronický deník 14yMedio, který vydává od roku 2014. Různé zákony zakazují, aby vycházel v tištěné podobě. Za "nepřátelskou propagandu" je podle slavné blogerky označeno vše, co se nelíbí vládě. V platnosti je zákon číslo 88, známý jako roubíkový zákon, podle něhož může jít do vězení každý, kdo šíří myšlenku nebo publikuje text pozitivně hovořící o zpřísnění hospodářského embarga USA či o americké vládě.