Vietnam se chystá výrazně zredukovat svůj státní mediální a vydavatelský sektor. Při restrukturalizaci, která má posloužit vládnoucí komunistické straně k upevnění její kontroly nad touto vzkvétající oblastí, ztratí pracovní místo kolem deseti tisíc lidí a zaniknout mají i některá oblíbená periodika, informoval list Tuoi tre (Mládež) řízený ministerstvem obrany.
Počet vydávaných periodik se v minulých 15 letech více než zdvojnásobil na současných zhruba 1100. "Komercializace" médií roste a "negativně ovlivňuje veřejné mínění", zdůvodnilo ministerstva obrany.
Vietnam nedovolí komercializaci nebo privatizaci médií, zaměří se místo toho na zlepšování jejich kvality a schopnosti informovat veřejnost, ujistil ministr informací Nguyen Bac Son.
Podrobnosti plánu restrukturalizace vietnamských médií, který vláda schválila v červnu, zveřejnilo v pátek ministerstvo informací a spojů.
Na jeho základě se budou smět vietnamská státní televize, rozhlasová stanice Voice of Vietnam, oficiální Vietnamská tisková agentura a tři deníky vydávané komunistickou stranou a ministerstvy obrany a vnitra změnit v multimediální agentury. Organizacím vydávajícím periodika současně v tištěné i elektronické verzi bude dovoleno si on-line verzi ponechat.
Restrukturalizace má být prováděna na zkušebním základě do konce roku 2016, celý proces by měl být dokončen do roku 2020.
Podle ministerského projektu by mohlo přijít o práci čtyři tisíce akreditovaných novinářů a šest tisíc zaměstnanců mediální sféry. Není zatím jasné, kolik periodik, včetně tištěných a internetových verzí novin a časopisů, zůstane zachováno.
Komunisty řízený Vietnam si stejně jako Čína udržuje přísnou kontrolu nad svými sdělovacími prostředky. Většina šéfredaktorů jsou členové strany, která také schvaluje jejich jmenování. Stranickou autoritu však v posledních letech oslaboval rozvoj internetu a sociálních sítí.