Společnost Economia, která vydává zhruba dvě desítky odborných titulů i deník Hospodářské noviny, je údajně na prodej.
Z informací týdeníku Strategie a serveru Aktuálně.cz vyplývá, že zájemců o většinový, téměř čtyřpětinový podíl skupiny Handelsblatt je pět - slovenská skupina J&T, podnikatel Tomáš Chrenek, vydavatelství Ringier a Mafra a dřívější předseda představenstva Economie Miroslav Pavel. Handelsblatt vpodvečer informaci o prodeji podílu popřel, stejně jako již dříve údajní zájemci o podíl, kteří tvrdí, že zájem neprojevili, popřípadě, že zprávy o jejich zájmu nejsou pravdivé.
"Podle dnešní informace Michaela Stollarze, člena představenstva akciové společnosti Economia za majoritního akcionáře Verlagsgruppe Handelsblatt, není pravdivá zpráva o tom, že probíhají jednání o prodeji vydavatelství Economia nebo Hospodářských novin," sdělil ČTK dnes odpoledne předseda představenstva Economie Michal Klíma. "Tyto zprávy (Stollarz) označil za fámy. Podle jeho informace nerozhodl Handelsblatt o tom, že by chtěl Economii prodat," dodal Klíma.
Původně společnost Verlagsgruppe Handelsblatt odmítla ČTK informace o údajném prodeji Economie potvrdit, či vyvrátit. "Nebudeme tuto záležitost prostě nijak komentovat," řekla ČTK mluvčí Handelsblattu Nina Rauschenbachová.
Podle odborného týdeníku Strategie je mezi zájemci i dlouholetý člen vedení Economie a současný šéf dozorčí rady firmy Miroslav Pavel. "Žádný zájem jsem neprojevil, neboť nic není nabízeno. Budu se touto otázkou zabývat teprve poté, až bude aktuální," řekl ČTK Pavel. "Jakékoliv časové souvislosti jsou pro mne velkou neznámou, protože - pokud je mi známo - žádné rozhodnutí Handelsblattu o prodeji podílu v Economii nepadlo," dodal.
Spekulace podle Pavla vycházejí z toho, že Handelsblatt prodal svůj podíl v ekonomickém vydavatelství v Bulharsku, nyní prodává podíl v obdobném vydavatelství v Kyjevě. "Usuzovat z toho, že Handelsblatt se stahuje ze střední a východní Evropy, je sice možné, ale je to opravdu pouhá spekulace," míní.
Mezi další zájemce o podíl ve firmě, která v roce 2006 meziročně zvýšila svůj zisk po zdanění zhruba o pět procent na 127,3 milionu korun, patří podle Strategie skupina J&T a ocelářský magnát Tomáš Chrenek.
J&T i Chrenek již do médií v Česku investovali. J&T financuje rozjezd nové digitální zpravodajsko-publicistické stanice Z1, Chrenek pak novou plnoformátovou digitální televizi TV Barrandov. "Obecně nekomentujeme náš zájem či nezájem o podnikatelské nabídky," řekl ČTK marketingový ředitel J&T Petr Málek. "To je nesmysl, nejednali jsme o tom," řekla ČTK mluvčí několika firem z Chrenkovy skupiny Dušana Chreneková.
Podle serveru Aktuálně.cz jsou mezi zájemci o Economii i švýcarský Ringier, který v Česku mimo jiné vydává deníky Blesk a Sport, a mediální skupina Mafra, pod níž patří deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. "Economii jsme nikterak neoslovili," řekla ČTK generální ředitelka českého Ringieru Libuše Šmuclerová.
Společnost Economia vznikla v roce 1990, jejím hlavním akcionářem je Verlagsgruppe Handelsblatt. Vydává deník Hospodářské noviny, kterého se loni podle údajů Kanceláře ověřování nákladu ABC ČR prodalo 59.986 výtisků na vydání, což je zhruba o 4,5 procenta méně než v roce 2006.
Vydává také týdeníky Ekonom, Marketing & Media a Obchodní věstník a téměř dvě desítky odborně zaměřených časopisů s měsíční a delší periodicitou vydávání. Provozuje také server iHned.cz.
Podle údajů Unie vydavatelů loni činily hrubé příjmy Economie z reklamy bez slev, bonusů a vzájemných obchodů 836,2 milionu korun, což je o 6,1 procenta méně než v roce 2006. Mezi všemi vydavateli v ČR to znamenalo šesté místo, tedy o dvě příčky níže než o rok dříve.
Ilustrační foto: archiv Týdne, Economia, Handelsblatt