Vichr v ČT? Manažeři i pořady mizí
04.11.2009 18:24
Mnohaletý zpravodajsko-publicistický pořad České televize Události, komentáře zmizí z programu druhého kanálu a přesune se zcela na ČT24. Ze struktur veřejnoprávní televize vymizí také posty ředitelů pro strategický rozvoj a vnější vztahy a vedoucího právního úseku. Před Radou ČT to dnes potvrdili zástupci televize.
Vedení ČT vypracovalo harmonogram a hrubý projekt celkové restrukturalizace, informoval generální ředitel Jiří Janeček. Například bývalý ředitel vnějších vztahů Roman Bradáč se stal vedoucím sekretariátu generálního ředitele. Vedoucí právního úseku Vladimíra Vocetková přešla se svými podřízenými pod přímé řízení generálního ředitele.
Zpravodajský pořad Události bude od příštího roku veřejnoprávní stanice ČT24 vysílat pětkrát denně. Tato změna souvisí prý s novou programovou koncepcí zpravodajství, která podle jeho šéfa Milana Fridricha existuje od května letošního roku. "Nijak to nesouvisí s úspornými opatřeními, jak mnozí novináři publikují. Je to pouze vývoj redakce zpravodajství, programu a především programu ČT24," zdůraznil.
Podle něj se rozšíří vysílání pořadu Události, který bude od nového roku na ČT24 v 7.00, 12.00, 16.00, 19.00 a 23.00 hodin. Události pak budou vždy uvádět moderátoři hlavních zpráv ČT. Z obrazovek naopak zmizí pořady Média a svět, Fokus 24 a Vedlejší efekty.
Programové změny se dotknou také vysílání o kultuře. Nyní zabírají zprávy z kultury 125 minut týdně, od ledna jim bude vyhrazena necelá hodina. Pořad Události v kultuře, který nyní ČT vysílá každý den od 20.00, se ruší a od začátku nového roku podle informací Hospodářských novin přejde pod publicistický pořad Události, komentáře. Podle Fridricha se ale nebude v žádném případě snižovat obsah informací o kultuře.
ČTĚTE TAKÉ: Kultury na ČT ubude, ale zkvalitní, slibuje Fridrich
Kulturním diskusím se pak bude věnovat pořad Hydepark. "V tomto pořadu se budeme věnovat rozhovorům, a také zde chceme vtáhnout diváky do diskuse," řekl vedoucí kulturní redakce Petr Fischer.
Snižování pracovních míst v tom největším rozsahu Českou televizi teprve čeká. Do 1. dubna by mělo tuto veřejnoprávní instituci opustit 120 zaměstnanců. Podle Janečka bude v příštím roce zrušen také zahraniční štáb v Bruselu. V sídle EU místo toho zůstane jeden zpravodajský útvar, který by měl být podle Janečka schopen vše dostatečně pokrýt. Televize už také nepočítá s postem zahraničního zpravodaje ve Vídni.
Tato a mnohá další opatření jsou součástí restrukturalizace, kterou ČT rozjela ve snaze radikálně snížit náklady. V jejím rámci už Janeček například odebral manažerské vozy a usiluje o úspory při služebních cestách. Vedením těchto opatření Janeček před dvěma týdny pověřil šéfa projektu digitalizace Pavla Hanuše.
ČTĚTE TAKÉ: ČT propouští, snižuje počet ředitelů a ruší pořady
Česká televize zaměstnává zhruba 2300 zaměstnanců. Její rozpočtový plán na letošní rok počítá s výnosy a náklady v hodnotě 7,3 miliardy Kč. V prvním pololetí letošního roku hospodařila ČT s vyrovnanými výnosy a náklady 3,3 miliardy korun. Ve třetím čtvrtletí dosahuje její cash-flow 3,223 miliardy, což je oproti očekávání o 223 miliony více. Většinu výnosů ČT představují poplatky koncesionářů, které by letos měly dosáhnout 5,8 miliardy korun.
Foto: Robert Sedmík, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.