Křivda na občanských demokratech

Domácí
1. 10. 2013 09:19
Miroslava Němcová a Martin Kuba.
Miroslava Němcová a Martin Kuba.

Občanští demokraté v čele s vůdkyní Miroslavou Němcovou v pondělí sáhli k jednoduché a osvědčené předvolební taktice, kterou kdysi dávno praktikoval už jejich zakladatel Václav Klaus: vytvořili obraz nepřítele a pak se sami pasovali do role spasitelů. Tentokrát má však jejich lov na voliče poněkud tragikomickou příchuť.

Jako sedmihlavá saň se už v kampaních ODS na Česko vrhali socialisté s nebezpečným předsedou Milošem Zemanem, jenž chtěl v 90. letech kriminalizovat podnikatele akcí čisté ruce (neuskutečněné po podpisu opoziční smlouvy), mnohokrát komunisté, havlovští elitáři a samozřejmě rozpínající se Evropská unie. Tentokrát ve sněmovních volbách podle Němcové nepůjde jen o zápas pravice a levice, ale také o boj mezi systémovými a nesystémovými stranami. Podle lídryně ODS by tak lidé neměli dávat hlas "marginálním subjektům".  Chtělo by se dodat, že by tedy neměli volit například ODS (podle ppm factum osm procent), ale tak to nejspíš Němcová nemyslela.

Jednička občanských demokratů vyjmenovala čtyři subjekty, s nimiž občanští demokraté rozhodně nepůjdou do koalice: hnutí ANO Andreje Babiše, Úsvit Tomia Okamury, Stranu práv občanů - Zemanovy Zemanovce a Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové. Ano, stranu, jejíž mítink přišel nedávno na pražský Anděl podpořit sám Václav Klaus.

Mimochodem je velmi zajímavé, shrneme-li si vyjádření politiků nejsilnějších stran o tom, s kým koalovat a s kým ne. ČSSD nadále připomíná bohumínské usnesení zakazující vládu s komunisty a nově říká ne koalici s ODS a TOP 09. Schwarzenbergova partaj nepůjde nikdy s Babišem a prezident Miloš Zeman nejmenuje vládu programově nesourodou, tedy složenou z ČSSD a TOP 09, případně ČSSD a ODS. Pokud by všechny tyto výroky měly platit (ze zkušenosti víme, že platit nebudou), nebylo by po volbách snad vůbec možné "normální" koalici sestavit a pravdu by měli ti, kdo už dnes očekávají, že si Zeman znovu najmenuje svou "vládu odborníků".

Střídání stráží na pravici

Ale zpět ke svatému boji ODS s údajně nedemokratickými nováčky a zkusme modrou stranu brát vážně. Faktem je, že nyní máme hned čtyři relativně silné strany hlásící se ke středopravicové politice - ODS, TOP 09, ANO, Úsvit. Druhé dvě fakticky nemají žádný program, a co je horší, aspoň podle průzkumů to mnoha voličům vůbec nevadí. ODS se cítí právem ukřivděná, vždyť to byla ona, kdo tady měl 22 let monopol na pravicovou politiku a teď si její revír bezostyšně rozebírají kníže, miliardář a jakýsi Čechojaponec.

Jenže právě modří po léta k současnému stavu, kdy se o programech raději nemluví a rozhoduje se jaksi pocitově především na základě mediálního obrazu lídrů, zametali cestu. Začalo to tím, co sama ODS považuje za nejlepší éru své existence, privatizačním zavíráním očí nad zákony v 90. letech, a skončilo neblahou realitou, kdy drobní živnostníci a podnikatelé - papírově typičtí voliči ODS - třou bídu s nouzí, zatímco kmotři jsou za vodou. ODS se od šíbrů teď, pět minut po dvanácté, údajně odstřihla. Anebo už jim za privatizaci tahle marginální strana ani nestojí.

Autor: Lukáš BekFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ