Lessy pochybil. Proč? A kdo bude dalším šéfem policie?

Domácí
8. 1. 2014 11:20
Petr Lessy (vpředu) a ministr vnitra Martin Pecina.
Petr Lessy (vpředu) a ministr vnitra Martin Pecina.

Po více než jednom měsíci policejního dvojvládí je jasno. Ministr vnitra v demisi Martin Pecina rozhodl, že policejním prezidentem je opět Petr Lessy. Ten v úterý bohužel pochybil a neobratně přispěl k další politizaci policie. Co se stalo?

Zdálo by se - a policejní sbor to právem očekává -, že se situace nyní konečně zklidní. Pánové Martin Červíček a Petr Lessy se vrátí na svá původní místa a budou pokračovat v práci: Lessy začne řídit policejní sbor a Červíček tu jeho část, za niž byl v minulosti odpovědný - tedy službu kriminální policie a vyšetřování.

Právě té se za poslední rok moc nedařilo. Nebýt kauz Metyl či Nagyová, tak jsme o ní pravděpodobně ani moc neslyšeli - snad kromě výkřiků zoufalých šéfů krajských ředitelství a jednotlivých služeb, jak nám ta kriminalita roste a že za vše může Klausova amnestie.

Ale to přece není pravda! Skutečnost je taková, že se dlouhodobě o tento segment policejní práce nikdo nezajímá. Důvod je prostý: ti lidé totiž nejsou vidět.

Proč odcházejí elitní detektivové

Není náhodou, že kdejaký policejní šéf běží slavnostně předávat auta v barevném provedení policie či slavnostně otevírat nové operační středisko, k čemuž si pozve pokud možno několik televizních štábů. Přitom neopomene vylíčit své jedinečné zásluhy o celkový rozkvět policie, čímž se jako policejní funkcionář stává "nesmrtelným": vždyť za ním přece stojí média.

Nicméně pod touto gloriolou slávy nám úspěšně chřadne ta část policie, jejímž úkolem je cíleně likvidovat kriminalitu. A to i takovou, která obtěžuje běžné lidi - tedy loupeže, vykrádačky sklepů, aut.

Tento úsek policie je rovněž nejnáchylnější k "odborným" zásahům policejního managementu. A opět kvůli tomu, že není vidět. Zmizí-li policejní oddělení, ozývají se starostové, na které se obracejí jejich voliči, jak je to jenom možné, že se vytratil jejich oblíbený policista (?!), "jejich" oddělení, kam po léta chodili; to je prostě politicky neúnosné. Ale u kriminálky, která je již z povahy své práce skryta veřejnosti, tak to je potom panečku jiná jízda...

Tam se reorganizace dělá relativně snadno, tam lze využít všechny "pseudomanažerské" možnosti. A to je také důvod, proč takzvaní "elitní" detektivové odcházejí. A odcházejí zhnuseni z toho, co se kolem nich děje, z toho, že dávají kůži všanc a nikde nenacházejí zastání. Ano, ti lidé odcházejí paradoxně proto, že měli a mají svou práci rádi, berou ji jako poslání a odmítají se podílet na manažerských hrátkách svých šéfů.

Uvidíme, co bude dál po návratu Martina Červíčka do čela této služby.

Tudy cesta nevede

Ale zpět ke staronovému policejnímu prezidentovi: lidsky lze chápat Lessyho prohlášení, že je připraven po nástupu nového ministra vnitra podat demisi. Jistě, lze chápat jeho snahu o uvolnění situace ve sboru a návrat k normalitě. Nicméně tudy cesta nevede.

Policejní sbor je ze zákona důsledně apolitický. Jeho úkolem je mimo jiné ochrana života a zdraví obyvatelstva. Je to právě osoba policejního prezidenta - jediné figury ve sboru -, jež by se měla potkávat se světem politiky, a to spíše ve smyslu směrování sboru do budoucnosti. Veškerá další rozhodnutí příslušníků tohoto sboru mají vycházet toliko a pouze ze zákona a interních právních předpisů.

Svým prohlášením - a v budoucnu možná i činem - Lessy otevřel možnost, že může dojít k dalšímu zpolitizování této vrcholné funkce, která se má, jak bylo řečeno, setkávat se světem politiky, ale zcela jistě nemá být politickou.

Zmatený Chovanec

Vrcholem bylo vystoupení možného budoucího ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), jenž jasně avizoval, jakým způsobem povedou jeho další kroky - tedy nové výběrové řízení, do kterého se mohou oba pánové, Lessy i Červíček, přihlásit.

Je otázkou, jak "křišťálově čisté" by takové řízení bylo. Ale budiž, věřme, že ano. Nicméně i takové výběrové řízení, což asi kandidát Chovanec neví, má svá pravidla a na to, aby mohlo být vypsáno, by v záloze pro dočasně nezařazené příslušníky nesměl být žádný, jenž má 11. platovou třídu.

Takový člověk by musel být osloven přednostně a místo odmítnout. Pokud v policii dnes takový příslušník je (a znám je přinejmenším jeden), odmítl by však lákadlo v podobě funkce policejního šéfa?

Autor: Marek PřibilFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ