Dnes rozhodl ministr vnitra Martin Pecina navrátit Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta, kterou současně zastává Lessyho exnáměstek Martin Červíček.
Lessy byl obžalován pro přečiny zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu. To bylo důvodem k jeho bezprostřednímu propuštění ze služebního poměru v srpnu 2012. Proč má nyní (tohoto času na dovolené) Lessy na návrat právo? Důvody jsou přinejmenším dva:
Zaprvé odvolací soud rozhodl a rozsudek nabyl právní moci: je konstatováno, že celé řízení bylo vedeno nezákonně a vůbec se nemělo konat. Soudce navíc upozornil, že až do fáze odvolacího řízení bylo trestní stíhání proti Lessymu vedeno v rozporu s českou právní úpravou, tedy protiprávně - že bylo nepřípustné.
Srozumitelněji: prvoinstanční soud se vyjádřil v Lessyho prospěch. Soud vyššího stupně nadto rozhodl, že obžalovaný neměl být vůbec trestně stíhán. U odvolacího soudu rozsudek nabyl právní moci. Nyní by se tudíž měl obnovit právní stav před Lessyho vyhoštěním z policie. Proto se exprezident obrátil na ministra vnitra Martina Pecinu.
Anketa:
Kdo má podle vás zůstat policejním prezidentem?
- Petr Lessy. 25%
- Martin Červíček. 25%
- Někdo jiný. 25%
- Nevím. 25%
Kromě rozsudku ale existuje i druhý důvod, jenž hraje v Lessyho prospěch. Jak známo, personální pravomoc má ministr vnitra v policii pouze nad jednou jedinou personou - tedy nad policejním prezidentem. A v okamžiku, kdy byl Lessy v době svého odvolání v pracovní neschopnosti, existuje v tomto případě rozkaz policejního prezidenta, tj. rozkaz Lessyho, kterým se stanoví zastupitelnost. A v ten okamžik byl statutárním orgánem policie Lessyho náměstek Pavel Osvald.
Osvald měl být tedy logicky požádán tehdejším ministrem vnitra Janem Kubicem o uvolnění Martina Červíčka z funkce náměstka policejního prezidenta. Ale v tomto případě došlo podle všeho k protiprávnímu rozhodnutí: jednoduše proto, že Červíčka z funkce náměstka odvolal nikoli Osvald, nýbrž přímo Kubice.
Proč takto exministr postupoval? Lessy tvrdí, že kdyby Kubice požádal Osvalda o uvolnění Červíčka, tak Osvald by se dozvěděl, že je volné služební místo policejního prezidenta, přihlásil by se a už by se s tím musel ministr vypořádávat. Kubice nemusel vyhovět Osvaldovi, ale minimálně by byl nucen říct, jak se bude mezi dvěma kandidáty rozhodovat, a zdůvodnit své rozhodnutí.
Těžko soudit... Ovšem má-li Lessy ve shora uvedeném pravdu, bylo by zřejmě možno Kubiceho postup vnímat jako účelové obejití zákona. Kroky, které vedly ke jmenování Červíčka, by tak mohly být Lessym označeny za neplatné, a současný ministr vnitra Pecina se jimi bude muset přinejmenším zabývat (například ve správním řízení), když máme od dnešního dne policejní prezidenty hned dva.