Samé bezobsažné floskule. Věci podstatné, týkající se školství, v koaliční smlouvě mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL zcela chybějí.
Opomenuta je například problematika státních maturit, což je na pováženou: zdroj peněz na jednotné zkoušky dospělosti totiž vyschl. Nadto příští rok končí i smlouvy s klíčovými dodavateli služeb; státní maturity totiž nezajišťuje stát, jak by se dalo předpokládat, nýbrž soukromé firmy státem najaté.
Rok 2014 tak bude pro nové maturity osudový. Co bude dál, nevěděl ani ministr školství Petr Fiala, natož aby to tušil Zemanův expert v demisi a Fialův nástupce Dalibor Štys. Sečteno podtrženo je současný stav více než tristní, zvlášť vezmeme-li v potaz, že se reforma maturitní zkoušky připravovala dlouhých čtrnáct let a stála téměř dvě miliardy korun.
Ale ponechme maturity maturitami. Snad všechny sdělovací prostředky v zemi totiž letos informovaly o jiné "mimořádné" události z oblasti školství: "Rektoři se dohodli s ministrem. Reforma VŠ může po letech projít." Poslanci shora uvedených stran toto sdělení zřejmě vzali vážně, a proto reformu koaliční smlouva také neobsahuje.
Jenže reforma, to je přece celková přeměna; jde o systémové děje či kroky spojené s dlouhodobou změnou stavu. České vysoké školy by si ji jistě zasloužily. Jenže naneštěstí ji v podobě dvou nových zákonů připravoval véčkařský exministr školství Josef Dobeš. Neprošla. Díky bohu.
Na přípravu mělo ministerstvo 91 milionů korun. Audit Evropské komise však odhalil, že přeplácelo "odborníky"; měsíčně si přišli v průměru na 114 471 korun. Proti ministerským zákonům a způsobu jejich projednávání (nezákonnému) stála rovněž akademická obec. Ministerstvo tak nakonec ustoupilo a připravilo jen novelu zákona. O reformě tedy nemůže být řeč, přičemž je nutno dodat, že Štys (na rozdíl od Fialy) práce zastavil zcela.
Vezmeme-li v potaz různé Bílé knihy terciárního vzdělávání, zaplatili za tuto "srandu", která se připravovala zhruba deset let, daňoví poplatníci opět stovky milionů. Jakákoli nová vláda přitom vysokoškolskou reformu i maturity vyřešit musí. Otázkou však je, kde na to vezme peníze. Kdyby totiž třeba v případě státních maturit nahradil (podle plánů) dodávky s otázkami datový přenos, vyšlo by to stát, jak tvrdí odborníci, na další miliardu.
Poslanecká sněmovna přitom již odsouhlasila návrh státního rozpočtu na rok 2014. Ten počítá se schodkem 112 miliard. Vzhledem k tomu, že se velmi šetřilo na vědě i výzkumu, lze pochybovat, že by byl na regionální školství, tedy i elektronické maturity, peněz dostatek.
Evidentní je tak zatím pouze jedno: nový ministr školství se má na co těšit.