Na úvod trochu banální sdělení. Sociální demokracie naráží na programově nesourodou koalici. Co je ale horší než toto všeobecné očekávání, dobrovolně se rozhodla potopit se ještě hlouběji, než je nezbytně nutné. Zrazuje víc program ČSSD a sliby jejím voličům předseda a vládní šéf Bohuslav Sobotka, nebo jeho aktuální hlavní vyzyvatel Jeroným Tejc?
Někdejší "lánský pučista" Tejc na sobotním zasedání Ústředního výkonného výboru protentokrát neuspěl s dvěma téměř pohádkově nesplnitelnými úkoly pro "prince" Bohuslava Sobotku. Navrhoval, aby se vnitrostranické referendum vyjádřilo, zda má ČSSD prosadit zákon o zdanění církevních restitucí a dále zákon o zavedení druhé, vyšší, daně pro velké firmy v energetickém, telekomunikačním a finančním sektoru. V obou případech by nejspíš členové sociální demokracie řekli ano. Babišovo ANO by následně na druhý návrh samozřejmě odpovědělo NE a lidovci by vetovali ořezávání restitucí.
Tejc dobře věděl, že svým nápadem Sobotkovu pozici podkope - a to i v případě, že širší stranické vedení nakonec svého předsedu zachrání. Sobotka teď ještě víc vypadá, že se Andreje Babiše bojí a Tejc to umí prodat. "Chtěl bych, abychom názory členů znali bez cenzurování otázek. Právě o tom bylo to hlasování," prohlásil Tejc pro iDnes.cz.
Časté srovnávání současné situace v největší vládní straně s bývalým premiérem z ODS Mirkem Topolánkem a takzvanými rebely z téže strany Vlastimilem Tlustým a spol. v principu sedí. Z dnešního pohledu byl však Tlustý břídil, respektive Topolánek měl přeci jen snazší pozici díky lepšímu volebnímu výsledku.
Nevyhnutelný pád
Tejc připouští, že na příštím sjezdu ČSSD v březnu 2015 zkusí Sobotku sesadit. Pokud podle očekávání jejich partaj prohraje na podzim komunální a senátní volby, může se to Tejcovi (nebo někomu jinému) i podařit. Otázka ovšem zní, co by Sobotkův nástupce mohl dělat jinak. Prosazoval by předčasné volby, jinými slovy přiznal, že ČSSD situaci nezvládla? Tím by svou stranu definitivně pohřbil. Anebo by se nechal prezidentem Milošem Zemanem jmenovat premiérem, zrekonstruoval vládu opět s ANO a lidovci a následně dělal úplně stejné ústupky jako Sobotka (matematika ve sněmovně se nezmění), akorát by u toho možná o něco lépe mluvil? Poslední možnost, při každé stranické a vládní krizi zvažovaná, je změnit vedení nejsilnější koaliční partaje a ponechat premiéra v jeho křesle.
Nejlegračnější na celé věci ovšem je, jak se přátelé v ČSSD hádají o to, kdo víc zrazuje jejich program. Opět je to podobné jako v ODS v době Topolánka a Tlustého. Čím se od sebe liší současní dva rivalové v sociální demokracii? Bohuslav Sobotka například minulý týden souhlasil s dávným snem ODS a TOP 09, takzvanou finanční ústavou neboli povinností v určité chvíli začít škrtat bez ohledu na okolnosti. Nejde o to, zda se má státní rozpočet stále víc zadlužovat, ale o páky, které politici mají a v čem se liší pravice a levice. Z pohledu ČSSD je tak podpora finanční ústavy něco dosud nevídaného. Jeroným Tejc koaliční dohodu srdnatě obhajoval.
Shrneme-li to, žádná z variant pro největší levicovou stranu moc nadějná není. Stejně jako v ČSSD aspoň zatím neexistuje výrazná alternativa vůči Bohuslavu Sobotkovi.