Tohle se za Béma nestalo

Domácí
26. 3. 2013 16:35
Exprimátor Pavel Bém.
Exprimátor Pavel Bém.

Kdo má většinu v pražské radě? Politici obvinění policií z podezřelého zadávání zakázek. Deset z jedenácti, kompletní to není pouze proto, že Aleksandra Udženija se shodou okolností neúčastnila schůze, kde rada kšeft bez soutěže přiklepla. To nemá obdobu od vzniku obecního zřízení v polovině 19. století.

Pokud by se "čistota" vedení města měřila zájmem policie o něj, to současné hanebně propadá. V horem dolem kritizované Bémově éře musel k soudu pouze jediný radní, Martin Langmajer, ne však za korupci, ale za dopravní nehodu. Nikdo další obviněn nebyl.

Když zastupitele a zpěváka Jana Kalouska policie před necelým rokem obvinila z pojistného podvodu, primátor Svoboda chtěl, aby složil funkci šéfa výboru zastupitelstva, aby se neobjevil ani "stín pochybnosti". Tato zásada zůstala tiše zapomenuta.

Pikantní je to o to víc, že volby v roce 2010 se nesly ve znamení boje proti korupci, vymetení kmotrů, zastavení předražených zakázek, otevření radnice veřejnosti, zadávání zakázek pouze a jedině transparentně... Primátorský řetěz si po volbách navlékl gynekolog Bohuslav Svoboda (ODS) a vedl radu složenou z ODS a ČSSD. Očistu metropole od kmotrů a dalších nepřátel hlavního města mu komplikovali radní ze sociální demokracie, kteří místo na magistrát chodili k soudu. Ať již Karel Březina nebo Lukáš Plachý, i když nakonec své pře vyhráli. Ale to již nebyli v radě. Po roce totiž ČSSD vystřídala TOP 09.

Radní Aleksandra Udženija, které jediné nesdělila policie obvinění, po volbách s primátorem Bohuslavem Svobodou.TOP 09, která v programu neměla nic jiného než boj proti korupci a transparentní radnici. Výsledkem roku a kusu vládnutí: šesti radním za topku bylo sděleno obvinění kvůli Opencard, pražskému průšvihu, který jim pomohl vyhrát volby. Občanští demokraté jsou obviněni čtyři z pěti - včetně primátora.

Obrana primátora Svobody: je to další útok kmotrů, kteří nás kriminalizují a snaží dostat z radnice. I kdyby měl pravdu, tvrdí to ostatně i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo Petr Nečas, kteří obvinění považují za účelové. Jenže... TOP 09 i ODS se už roky chlubí, že teprve za nich jsou konečně policie, soudy i žalobci nestranní, nezávislí a neovlivnitelní, proto se korupci daří řešit. Viz kauzy Rath, Pekárek a další. Současná rada čelí problému z nedodržení zákona a je úplně jedno, jestli to myslela dobře nebo špatně, míru odpovědnosti a viny určí soud. Pokud radní odsoudí, co budou primátor, premiér a ministr financí říkat potom? Odhlédneme-li od toho, že bude po volbách a nikoho to po vítězství socialistů moc zajímat nebude.

Obvinění radní: zprava primátor Bohuslav Svoboda (ODS), radní Eva Vorlíčková (TOP 09) a náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09)Jak je možné, že policie dojde na magistrát a obviní celou radu? Není to důsledek stylu práce této rady, včetně primátora? On-line deník TÝDEN.CZ má k dispozici nahrávku jednání rady, která řeší problémy s financováním tunelu Blanka. Hledá se způsob, jak platit Metrostavu bez porušení zákona. Primátor tam navrhuje řešení, které je proti zákonu o zadávání veřejných zakázek s tím, "že na sebe to riziko bere" (nakonec jeho návrh přijat nebyl). Záznam jednání o smlouvě ke karetnímu centru neznáme, ale nepřijala to rada v této logice, která je jí nyní osudná? Rada je politicky destabilizovaná jako žádná v minulosti, její obraz je poškozen. O obvinění se mluvilo v zákulisí dlouho, stejně jako o problémech u dalších zakázek. Nechystá někdo trestní oznámení kvůli postupu při výstavbě tunelu Blanka, kde se zadávají zakázky bez soutěže jak na běžícím pásu? Zanedlouho má skončit například kategorizace prací na Blance, kterou bez soutěže v lednu dostala firma Valbek. Na vyhlášení soutěže však měl magistrát čas od srpna 2011, kdy ho na to upozornili právníci. "Z ruky" si primátor vybíral právníky na očistu dopravního podniku, stejně bez koncepce je jeho personální politika.

Současná inventura protikorupčního tažení rady pod vedením primátora Svobody: deset z jedenácti členů rady obviněných kvůli podezřelému zadání zakázky. Město neplatí dodavatelům na stavbě Blanky, protože neví jak. Kauza podezřelých zakázek v dopravním podniku skončila přestřelkou žalob, ale na podstatě fungování DP se toho mnoho nezměnilo. Magistrátní chodby dál ovládají postavy z politického polosvěta. Stále je oblíbenou disciplínou vyhlašování zakázek bez soutěže - důvod se vždycky nějaký najde.

Je tedy nějaký rozdíl? Jak on-line deníku TÝDEN.CZ popsal jeden z vysokých magistrátních úředníků: "Když jste za Béma šel po chodbě, nikdy nebylo jisté, kde na vás vybafne Bém a nezačne řvát, proč nic neděláte. Současného primátora nepotkáte. Radní jsou v klinči, nikdo nic nedělá, a když ano, tak přijde policie..."

Autor: David JarešFoto: ČTK , Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ