Vláda Bohuslava Sobotky je od středy 29. ledna 2014 na světě. Jeden premiér, třináct ministrů a tři ministryně mohou být postupně alokováni po svých úřadech, byrokratických kolosech (jestli vůbec nějaké mají a nejsou ministry bez portfeje jen s několika podržtaškami a příručími). Po třech měsících od voleb bylo načase, aby ústava byla naplněna. Co se teď rýsuje?
Samozřejmě, bude pokračovat "ring volný" mezi Strakovou akademií a Hradem, premiérem a prezidentem. Miloš Zeman proměnil jmenovací den v poslední akt dokonalé frašky, která se čtrnáct dní vlekla rozhovory s "budoucími pány ministry" (jak byli na Hradě titulováni). Před několika týdny začalo představení vážným "právním výkladem", že je obrovský rozdíl mezi premiérovým návrhem na jmenování ministrů a jejich skutečnou, opravdovou, vlastní atd. designací prezidentem (stále ještě) republiky. A výjev skončil tak, že Zeman před celým světem "potvrdil" tento rozdíl: nalezením a opravou šesti věcných chyb na půl druhé stránce Sobotkova návrhu!
Vidíte, jak je ten Sobotka neschopný? Co jsem říkal? Ha-ha-ha! To se bude líbit! Zvláště těm voličům, kteří na internetu - s deseti hrubkami ve čtyřech řádcích - oprávněně kritizují neprofesionalitu, nevzdělanost a pokleslou mateřštinu všech těch "vyžírků" nahoře. Tedy politiků. Jako kdyby jiných a mnohem větších cvalíků obrostlých peřím v této zemi nebylo. Jako kdyby ministr vnitra Milan Chovanec nezhubl o 70 kilo...
Zeman stále umí oslovit svůj zástup. A bude samozřejmě Sobotkově vládě zatápět. Premiér si pak v tomto zápase hodlá zvětšovat manévrovací prostor nejen své vlády, ale i - jako předseda strany - uvnitř vlastní partaje. Už dávno s tím začal. Proto nasadil do vlády neúspěšného prezidentského kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera, který v druhém kole nepřímo podpořil Karla Schwarzenberga a pokoušel se zabránit instalaci Rusnokovy vlády. Proto Sobotka zvolil za svého šéfporadce Vladimíra Špidlu, jenž podpořil Schwarzenberga přímo. Proto premiér poslal na ministerstvo zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, který si vůbec nemyslí, že biblí české politiky má být střet civilizací a "levicový politik" jeho Velkým kormidelníkem. Proto Sobotka jako by zapomněl jméno "Michal Hašek". Je to teď jen nejmenovaný předseda Asociace hejtmanů.
Odvážným štěstí přeje?
Vláda bude mít svých starostí dost, i kdyby se Miloš Zeman někam náhle propadl a vzal všechny "pučisty" s sebou. Vůbec nemusí být k smíchu, až bude Dienstbier z pozice šéfa vládní legislativní rady a s agendou lidských práv na štítě přesvědčovat vrchního lidovce Pavla Bělobrádka, že adopce dětí přísluší i párům gayů a lesbiček. Potenciální střet zájmů nemá pouze potravinářský a mediální magnát Andrej Babiš, ale i - svým způsobem - reprezentant chemického průmyslu Richard Brabec (ANO) na ministerstvu životního prostředí. Bude někdejší pilíř kamionové lobby Antonín Prachař (ANO) v čele resortu dopravy řádně dbát na rozvoj dopravy železniční? Ano?
Největší drama čeká samozřejmě předsedu ANO Andreje Babiše - a nejen při vyškrabování daňových skrýší. Nad sebou bude mít premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), bývalého ministra financí, "pouhého" (a navíc mnohem mladšího) politika. Vedle sebe Jana Mládka (ČSSD), odsunutého dnes do agendy obchodu a průmyslu, který se však na klíčový post ministra financí dlouhodobě připravoval. A pod sebou - v opozičních řadách - bude mít náš populární "nepolitik" jiného a frekventovaného exministra financí Miroslava Kalouska, jenž co chvíli vstane, aby řekl, že stávající ministr financí právě promluvil "jako analfabet". A za sebou - proslýchá se - bude mít Babiš jako experty levého keynesiánce, odborového ekonoma Jaroslava Ungermana, a zároveň i Aleše Michla, pravicového neoliberála jako poleno. První rvačka možná vypukne hned za páně ministrovými zády.
Tohle je odvážná vláda pouhým faktem svého bytí. Bude držet silou vůle, pokud nějakou má. Anebo - pokud vskutku Bůh jest (a nejde o Miloše Zemana) - z dopuštění Všemohoucího.