Zásadní sdělení, které zapadlo

Domácí
4. 12. 2013 16:00
Tomáš Almer (vpravo)
Tomáš Almer (vpravo)

Česko má dva policejní prezidenty. Je kvalitnější Martin Červíček, anebo Petr Lessy? Kdo má odejít, kdo zůstat? Rozhodl ministr vnitra Martin Pecina správně? Daleko zásadnější než odpovědi na tyto otázky je však sdělení, které poněkud zapadlo.

Než se k němu dostaneme, připomeňme nejprve, že po názorových třenicích se Lessyho zbavil Nečasův ministr vnitra Jan Kubice, jenž s ním zahájil kázeňské řízení kvůli nedodržování "služební zdvořilosti". Fakticky byl pak plukovník propuštěn ze služebního poměru na základě obvinění Generální inspekce bezpečnostních sborů pro údajné zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu. Následně vymrštila blesková Lessyho profesní poprava do čela policie ještě v den exprezidentova odchodu v srpnu 2012 Martina Červíčka. Pak byl však Lessy soudy očištěn.

Že je jeho návrat do čela policejního sboru ve hře, šlo dovodit už z návrhu vlády, která doporučila prezidentu Miloši Zemanovi jmenovat 28. října letošního roku do hodnosti brigádního generála právě teprve jedenačtyřicetiletého Červíčka. Jak by ale mohlo Červíčkovo slavnostní povýšení na Hradě souviset s případným návratem Lessyho? Jednoduše: hodnost generála mohla se rovnat odměně za odchod - zlatému padáku.

Ten ale nyní Červíček odmítá s tím, že (jak naznačuje) jej šéf vnitra Pecina nutil k personálním změnám, respektive k odstranění řady funkcionářů, na což však on samozřejmě nemohl přistoupit, zatímco Lessy je k čistce údajně připraven. Ta se má prý týkat i náměstka policejního prezidenta Václava Kučery či ředitele ÚOKFK Milana Komárka a Vladimíra Šibora z Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování.

Je-li tomu skutečně tak, byla by to dosti vážná a tristní situace, ale jinak samozřejmě Pecina jednal ve věci Lessyho v souladu se zákonem: je správním orgánem a neměl (a ani nemohl mít) žádný důvod řízení s Lessym protahovat či je ponechat až na dalšího ministra; také se v rámci objektivity před svým rozhodnutím obrátil na Ústav státu a práva, kdy akademici potvrdili, že Lessy byl odejit protiprávně. Ostatní orgány státní správy by si tak z Peciny mohly vzít příklad. Na druhou stranu může budit Lessyho návrat i další obavy: zaznívalo totiž příliš často, že mohl být úzce napojen na kontroverzní Věci veřejné a některé jejich politiky.

Ovšem jsou v této záležitosti ještě zásadnější věci než diskuze o Lessyho apolitičnosti či tvrzení o údajných čistkách. Je totiž třeba zmínit větu bývalého vysokého policejního důstojníka Tomáš Almera. Na Aktuálně.cz o Červíčkovi napsal: "Zapletl se s protagonisty klientelistických afér."

A jestliže něco takového prohlásí Almer, donedávna šéf policejních zvláštních činností (jde například o odposlechy), musí existovat konkrétní důkazy - záznamy. Musí o tom vědět státní zástupce. A možná o to měl vědět rovněž Pecina, když Červíčka povyšoval. A pokud žádné takové důkazy neexistují, Červíček se musí bránit a Almer nést za svá slova odpovědnost. Jde totiž o významné tvrzení - obvinění.

S Almerovým sdělením se tak "hra" na dva policejní prezidenty začíná jevit jako čím dál tím víc nechutnější, a má-li pravdu, tak se máme za nějaký ten týden opět na co těšit. Možná se totiž dozvíme, kdo že byli oni protagonisté, o nichž nyní Almer začíná hovořit...

Autor: Marek PřibilFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ