Že by Nečasova vláda neměla existovat a že ani - to nejlépe - neměla nikdy vzniknout, patří už k samozřejmým, více či méně skrytým, leč obecně uznávaným předpokladům. Navzdory této "společenské dohodě" přesto nemusí k pádu pravicového vládnutí dojít. A to ani v případě, že Hrad proti Strakovce vyhlásí křížovou výpravu se souhlasem samotného papeže, Tluchoř se Šnajdrem neustoupí ani o píď, dušičkový modrý kongres smete Nečase z povrchu zemského a Kalousek do Vánoc sepíše ještě tucet rozpočtů (zhruba stejně nesmyslných).
Pravicové vládnutí není - technicky vzato - přesně totéž jako Nečasův kabinet. I ten se však stále ve jménu uchování téhož typu vládnutí měnil. Trhala rekord "rotace kádrů" (celkem 10 ministrů!), ba došlo i k výměně jedné vládnoucí strany (VV) za jinou (LIDEM), nikým nevolenou. Hotový běs personálních proměn sloužil jako náplast na řešení neustálých konfliktů a průšvihů. Také jako permanentní záchranářství celé vlády Petra Nečase a zároveň pravicového vládnutí vůbec. Zatím obé splývalo, ale přesvědčivost a účinnost této identity je vyčerpána.
Tato konkrétní vláda ztratila pozici funkční instituce, přišla o roli vhodného nástroje pravicové politiky, o roli legitimního mocenského zaštítění sociálních zájmů vrstev, které ji nahoru delegovaly. Investoři, bankéři, příštipkáři, makléři, kmotři a šíbři, ba i taxikáři byli ochotni překousnout leccos z koaličních i vnitrostranických půtek a dokonce i trochu toho boje proti korupci (vždyť každý zločinec má spoustu jásajících konkurentů). Hlavně když je stát vytlačován z trhu a efektivní soukromý kapitál se může těšit na investice do zdravotnictví, stáří, vzdělávání, církví... Hrozba krize, asociální legislativa a povýšená arogance vůči odborům zpružnily pracovní trh a zlevnily firmám vstupy. To by v tom byl přece čert, aby nám ten Nečas něco nepřinesl!
Na frak a po krku
No, přinesl jim ve výsledku málo, takže ochota k "překusování" trapností a hrůz rapidně klesá. Nejde především o to, jak vypadají ty nejobehranější kauzy. Třeba "narovnání s církvemi", což může být velmi tučné "investiční" sousto; má však takový konfliktní potenciál, jaký se snad v této zemi naposledy strhl za husitských válek. V penzijní reformě jsou například dvě vážné chyby, z nichž jedna by zdrtila rozpočet, nesmyslně zvýhodňujíc živnostníky, a druhá by odstavila ze hry o důchody banky, kvůli nimž se k odsávání průběžného důchodového systému vůbec přistoupilo. A nápravu znemožňuje veto prezidenta, který původně měl pravicové vládnutí promazávat.
Dokonce nejde především ani o to, co bude dřív, zda vejce, či slepice. Tedy "reformní balíček" nebo Kalouskův rozpočet na rok 2013, který si ministr financí nechal vrátit k přepracování, aby přiškrcené státní účty případně zcela uškrtil (podle poměru sil v ODS). Jde o to, že tohle rozpočtování, kvůli němuž nikdo neví, jaké bude příští rok platit daně, je součástí bezděčného, leč kobercového útoku vlády na hospodářský růst, na základ všech příjmů, výdajů a existencí, na veškerou nabídku a poptávku. Vláda a její bojující frakce dávají zkrátka tomu kapitalismu nikoli na frak, ale na krk - nůž s dvojitým ostřím. Ten Kalousek snad do té tepny řízne. A bude se pak divit.
Ale pozor! Pravice se přes to všechno a takřka za každou cenu pokusí systémově nefunkční, ba systém už přímo ohrožující vládu, nahradit pravicovým vládnutím, jeho jiným půdorysem. Všichni viděli - Klaus, Tluchoř, Šnajdr, Kalousek atd. - výsledky krajských a senátních voleb, vzestup komunistů i jiných "neřízených" subjektů. I tu vítěznou smetanu, kterou slízala ČSSD. Pravicové politiky ani nenapadne spěchat k předčasným volbám. Potřebují jen nového předsedu ODS, novou fasádu, nový vítr, který strhne vyšisovanou modř starých billboardů.
Nového předsedu určitě najdou. Kubu nějakého? Dona z Brna? Ale pro jiné nezbytné, neotřelé a schopné "kádry" platí i dnes to, co platilo v éře všemocných politbyr: "Nejsou lidi."