Poučení za miliardu. Raiffeisenbank zastavila výměnu IT systémů
10.03.2014 10:32
Zpoždění za konkurencí a více než miliarda korun (spekuluje se však až o dvojnásobné částce). To je ztráta, kterou podle informací MarketingSalesMedia způsobí zastavení nového projektu IT systému Raiffeisenbank, který banka odstartovala v roce 2010.
Nový systém měl původně začít fungovat začátkem roku 2012, ale už na konci roku 2011 došlo k odložení s tím, že na vině je špatná spolupráce s indickým dodavatelem, firmou Infosys. Měl nahradit dva předchozí core systémy, jeden samotné Raiffeisenbank a druhý, zděděný po eBance, a umožnit tak bance po fúzi lépe obstát v rostoucí konkurenci.
Rozdělení do etap nevyšlo
Ještě před rokem šéf banky Mario Drosc mluvil o tom, že je projekt rozdělen nejméně do šesti fází, které měly být realizovány v horizontu tří let, a že znovunastartování projektu podporuje i akcionář, skupina Raiffeisen Bank International (RBI). Plánoval tehdy, že do roku 2020 bude mít Raiffeisenbank jeden základní systém, na který budou navěšeny nový front-end, internet banking, systém pro capital markets atd. Jenže od té doby se mnohé změnilo.
Šéf RBI Herbert Stepic loni v květnu odešel po skandálu s krácením daní a na jeho místo nastoupil Karl Sevelda, který s propadem zisku celé skupiny vyhlásil přísný režim, který má v závěru roku 2016 dovést skupinu RBI k ziskovosti okolo tří miliard eur. Podle Tomáše Kofroně, tiskového mluvčího české Raiffeisenbank, je současné přerušení implementace systému Finacle příspěvkem k tomuto úspornému programu "Fit for Future": "Rozhodli jsme se ve fázi, kdy ještě není žádný dopad na klienty a budeme schopni své služby rozvíjet na dvou hlavních současných systémech."
Část systémů se mezi tím podařilo spustit a již fungují. Jsou to nové CRM banky, jedna ze dvou nejdůležitějších částí celé IT transformace - systém Siebel, a on-line aplikace pro obchodování s cennými papíry RBroker. "Nyní se zaměříme na zjednodušení naší současné IT architektury a další rozvoj a modernizaci aplikací, které nám pomáhají v obsluze klientů," doplňuje Tomáš Kofroň.
Otázka výměny je složitá
Výměna celého core systému v bance je obecně problematickým projektem. Velké banky ČR mají systémy staré přes 10, 15 let a žádná o výměně zatím neuvažuje. Třeba pro Českou spořitelnu, která má čtyři core systémy, by takový projekt asi nedával smysl. Většinou se banky rozhodnou spíše pro postupnou obnovu a vylepšování, některé systém outsourcují. K nim patří malá regionální Waldviertler Sparkasse Bank, jeden ze svých dvou core systémů chce nyní outsourcovat také ČSOB. Jiné zase využívají IT společně ve skupině, jako je tomu v UniCredit Bank.
Podle Jana Denemarka, šéfa Arbes Technologies, je však vhodnější kombinovaný přístup, kdy se nové produkty zavádějí v úplně novém systému, ale např. transakční zpracování se ponechá ve starém, který se pak podle rozhodnutí banky případně může či nemusí převést do systému nového. "Tento přístup minimalizuje fatální rizika spojená s "big-bang" přístupem, odbourává složitost rozvoje zastaralého systému a řeší i úbytek odborníků na technologii, ve které byl původní systém vyvinut," dodává Jan Denemark.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.