Drtník Hampeův
Brazilskou kávu ohrožují brouci, kteří napadají plody
26.07.2017 07:35
Pěstitelé kávy v části Brazílie bojují s největším zamořením brouky napadajícími plody za poslední dobu. Ještě než se tento problém objevil, vláda očekávala, že letos produkce kávy klesne o 11 procent. Jako důvod uváděla špatné počasí a vyčerpání rostlin po vysoké sklizni v loňském roce. Brazílie je největším pěstitelem kávy arabika na světě.
Kávu ohrožuje kůrovec s latinským názvem Hypothenemus hampei, česky nazývaný drtník Hampeův, jehož samičky kladou vajíčka do plodů kávy. V Brazílii se po 40 let až do roku 2013 používal v boji s tímto hmyzem pesticid endosulfan, ten je však zakázaný, což podle některých pomohlo k šíření tohoto hmyzu.
Brouk se rozšířil hlavně v oblasti, která se na celkové produkci kávy v zemi podílí 40 procenty. Odhadované škody na zelené kávě se pohybují v rozmezí pěti až třiceti procent. To bude mít dopad hlavně na kvalitu kávy arabika, kterou z této oblasti kupují firmy, jako je Starbucks a Nestlé, uvedl jeden z majitelů kávové plantáže a pražírny Thomas Hojo. Potvrdil, že k letošnímu poklesu produkce přispěly klimatické faktory, problémy z broukem jsou ale také významné, neboť jeho rozšíření může způsobit nevyčíslitelné ztráty. Alternativy k endosulfanu jsou drahé, což zemědělcům zvyšuje náklady. Podle některých zřejmě nejsou ani tak účinné.
Některé zdroje také upozorňují, že loňská úroda byla velká a mnoho kávových zrn nechali nekvalifikovaní pracovníci na zemi, což vytvořilo příznivé podmínky pro šíření brouka. Dalším faktorem, který napomohl k jeho šíření, byla vysoká vlhkost.
Problémy se objevují v době, kdy má být sklizeň přirozeně nižší než v předchozím roce v rámci pravidelného dvouletého cyklu.
Endosulfan je na seznamu 12 chemikálií označovaných jako "špinavý tucet", které mají nepříznivé dopady na člověka a na ekosystém. Podle brazilského ministerstva životního prostředí může být přenášen na velké vzdálenosti větrem a vodou a kontaminuje životní prostředí i potravní řetězec.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.