Česko čekají burčákové orgie
07.09.2009 09:59 Původní zpráva Aktualizováno 09.09. 08:17
Tuzemská vinobraní vytasí letos na milovníky vína těžký kalibr. Sklenka burčáku na náměstí už nestačí, k ochutnání mladého vína svádějí cyklojízdy vinohrady, folklor, středověká romantika, vinobraní pro děti i gurmánské speciality.
Koštovací burčákový maraton, jehož hlavní vlna o víkendu naplní číše v řadě jihomoravských měst a obcí, odstartuje v pátek 11. září Pálavské vinobraní v Mikulově a Historické vinobraní ve Znojmě. Třídenní akce, v jejímž rámci obě města propojí společná vstupenka za 300 korun a speciálně vypravené vlaky, patří mezi největší v Česku. „Účast byla minulý rok rekordní, ochutnat víno k nám přijelo na třicet tisíc lidí,“ pochvaluje si Kristýna Michnová z Mikulovského zpravodaje. „Město sice bylo plné lidí, ale protože se ochutnává hned na třech místech najednou - na historickém náměstí, v parku a v přírodním amfiteátru - k tlačenici nedošlo,“ dodává.
ČTĚTE TAKÉ: Prodej burčáku odstartoval. Mnohdy je falešný
Letos prý slavnosti s více než šedesátiletou tradicí zpestří 150 stánků s kulinářskými specialitami moravské i světové kuchyně. Připravena je tradiční přehlídka vín na zámku i nedělní dětské vinobraní - soutěže a hry v řemeslné vesničce v parku. Premiéru si odbude také originální klání - Mistrovství ČR v poznávání vůní ve víně.
Příznivci královského moku, kteří se nebojí šlápnout do pedálů, mohou o den později vyrazit na druhý ročník Putování za burčákem do Modrých hor. Ve Velkých Pavlovicích, Němčičkách, Kobylí, Vrbici a Třenici na ně čeká ochutnávka burčáku a vín z místních sklípků. Zahnat hlad jim pomohou krajové speciality: přesňáky, trdelníky nebo krajíce chleba s domácí škvarkovou pomazánkou.
Kola, památky i Bakchus
Okusit víno lze v sobotu také ve Strážnici. Program zde zpestří cyklovýlet mezi vinohrady Le Tour de burčák. Na své si turisté přijdou také v Uherském Hradišti, kde ochutnávku zkvašeného moštu z hroznů pro změnu vylepší prohlídkou památek. Chybět nebude ani slovácký folklor, degustace vín a kulinářských pokladů kraje. Působivý by měl být také sobotní Svátek vína v Hodoníně, kde se uskuteční tradiční průvod s bohem vína Bakchem v čele.
Za atmosférou prodchnutou vinařskou tematikou nemusejí lidé až na Moravu. Ochutnávku burčáku chystají v dohledné době například v Mělníku. Tradiční vinobraní, které zpestří průvod Karla IV., ohňostroj, jarmark a kapela Kryštof, se zde koná o týden později, od 18. do 20. září.
Ceny, za které je možné letos mladé víno ochutnat, se velmi liší. Například v Mikulově a Znojmě lidé za třídenní permanentku zaplatí 250 korun (případně 300 korun za vstup do obou měst). Lístky na jeden den nevedou, platí se za přístup do konkrétní lokality. Na Svátek vína v Hodoníně se zájemci dostanou zdarma, v Mělníku vstupné na tři dny vyjde na 200 korun. Rozlišení podle dnů má naopak Burčákfest ve Znojmě. V pátek vstupné činí 70 korun, v sobotu návštěvníci zaplatí 150. Lístek na oba dny vyjde na 190 korun.
Ředěný nebo pravý?
Podle Petry Hoferkové ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Brně laik jen velmi těžko pozná, že byl burčák ředěn vodou. „Spotřebitelům lze doporučit, aby se při nákupu zajímali o hygienu prodeje, např. zda prodejce používá nové pet lahve. Orientovat se lze také podle výrobce, je povinností prodejce informovat spotřebitele o tom, kdo burčák vyrobil." Teplotu pro skladování burčáku předpisy nestanovují. „Samozřejmě čím vyšší teplotě je burčák vystaven, tím rychlejší je pak průběh kvašení," dodává Hoferková.
Foto: archiv, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.