Vzácná pochoutka
Gurmáni na Valašsku ochutnají bílé lanýže z Piemontu
18.11.2015 05:56
Gurmáni na Valašsku ochutnají vzácné bílé lanýže dovezené z italské oblasti Piemont, kam se pro ně vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Lahůdku návštěvníkům nabídnou 19. listopadu na Noci bílých lanýžů v zážitkové restauraci Vyhlídka v hotelu Lanterna, řekla mluvčí Resortu Valachy Martina Žáčková.
Bílé lanýže měří sotva pár centimetrů, vypadají jako nehezká zvrásněná brambora a voní spíš nevábně. "Jejich cena se však vyrovná luxusnímu šperku nebo týdenní dovolené pro celou rodinu," uvedla Žáčková. Jsou totiž považovány za vrcholnou delikatesu a po kaviáru za druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě.
Kuchaři z Valašska se vypravili do města Alba na lanýžový trh Fiera Internazionale Tartufo Bianco d'Alba, který má tradici od roku 1928. Vždy od začátku října do poloviny listopadu se sem sjíždějí zástupy nadšených gurmánů, aby si domů koupili tuto delikatesu, a také nákupčí restaurací, které ji chtějí nabídnout svým hostům.
Bílé lanýže se vyskytují jen na několika místech na světě, nejhojněji právě v Piemontu, kde jsou díky příznivým přírodním podmínkám podle znalců také nejchutnější. Rostou pod zemí a dají se nalézt jen po čichu, k čemuž zdejší hledači využívají speciálně cvičené psy. Bílé, ale i černé lanýže, jež se v piemontských lesích rovněž vyskytují, pak vozí na trh v Albě.
"Cena bílých lanýžů se každý rok mění podle toho, jaká je úroda. Loni jich bylo dost, takže kilogram stál 'jen' kolem 70 tisíc korun. Letos byla kvůli suchu úroda špatná, bílých lanýžů je málo a cena tomu odpovídá. Pohybuje se od 100 tisíc do 120 tisíc korun za kilogram," popsal ředitel Resortu Valachy Tomáš Blabla, jenž na trzích vybíral lanýže a další suroviny pro degustační večer společně s kuchaři Jaroslavem Orságem a Lukášem Bukovjanem.
"Část jsme získali od místního hledače, naskytla se nám vzácná příležitost zažít s ním hledání bílých lanýžů s pomocí cvičeného psa. Na trhu v Albě jsme pak dokoupili zbytek. Celkem vezeme do Velkých Karlovic půl kila bílých lanýžů," doplnil Blabla.
Bílý lanýž má pronikavou vůni a chuť. Do pokrmů se přidává v malém množství, nejčastěji do těstovin zvaných tajarin, syrový a strouhaný na tenké plátky. Lanýž by se měl zkonzumovat do deseti dnů od vyjmutí ze země. Poté vysychá a ztrácí na kvalitě. Kuchaři budou mít se vzácným nákladem naspěch. Noc bílých lanýžů se proto uskuteční hned den po jejich návratu, ve čtvrtek 19. listopadu.
Bílý lanýž se bude při degustaci servírovat v rámci dvou chodů, k tajarinu a telecímu tataráku. Degustace zahrnující i ubytování na jednu noc vyjde na 4000 korun. Nedlouho po bílých lanýžích bude možné v restauraci Vyhlídka ochutnat i ty černé, jež jsou několikanásobně levnější. Čtyřchodové menu Tajemství černých lanýžů bude v nabídce od 1. prosince do konce roku a bude stát 650 korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.