Kulinářská specialita
Kambodžské tarantule ohrožuje odlesňování i labužníci
23.04.2018 12:35
Grilované tarantule chutnají turistům, kteří jsou zvědaví na tuto kambodžskou kulinářskou specialitu. Tarantulí je však stále méně a méně, protože se staly obětí odlesňování a lovců, kteří zásobují trh čerstvými pavouky. "A-pings jsou v Kambodži proslulé, ale nyní jsou stále vzácnější," stěžuje si agentuře AFP Chea Voeun, který už 20 let prodává čerstvé nebo již uvařené tarantule na tržišti v malém městě Skun, zhruba 75 kilometrů od kambodžské metropole Phnompenhu.
Skun se specializoval na tarantule nazývané v khmerštině a-ping, takže se mu začalo říkat město pavouků. Někteří turisté tam právě proto zajíždějí z Phnompenhu, aby navštívili místní tržiště, jiní tam udělají gastronomickou zastávku na cestě do Siem Reapu a do angkorských chrámů.
Australská turistka Elisabeth Darková popisuje, jak kůžička tarantulí pěkně křupe. Tito pavouci se vyskytují rovněž v Thajsku a v Barmě.
"Dříve jsem jedla pouze nožky pavouků, teď jsem ochutnala celé, měla jsem z toho trochu strach," říká turistka, která pokračuje ve svých gastronomických experimentech žábami a sarančaty. Ty se na tržišti ve Skunu rovněž prodávají.
"Doma bych to nejedla, ale když jsem tady, mám možnost to vyzkoušet," dodává.
Tarantule, často připravované tak, že se nakládají do česneku a soli a pak se opékají na oleji, se na tržišti ve Skunu prodávají v přepočtu za méně než 25 Kč za kus. To je desetkrát více než před několika lety. Důvodem je fakt, že je tento živočich stále vzácnější. Jak vysvětlují prodavači, je sbírat tarantule v džungli v provinciích Kampong Thom a Preah Vihear je stále obtížnější.
Tarantule v Kambodži nepatří mezi ohrožené druhy, na rozdíl od leoparda, tygra nebo asijského slona. Ale podobně jako celá fauna této země v jihovýchodní Asii trpí tarantule následky masívního odlesňování, které ničí přirozené prostředí pavouka.
"Kambodža je jednou ze zemí jihovýchodní Asie, které mají největší biodiverzitu, ale od 90. let se plocha lesů snížila o 20 procent," uvádí nevládní organizace Mezinárodní fauna a flóra. Důvodem je rozšiřování plantáží, zvláště kaučukovníků, nelegální těžba vzácného dřeva, které se často vyváží do Číny, ale i stavba silnic a neexistující kvóty povoleného odchytu.
Prodavači ve Skunu jsou zatím schopni denně nabízet stovky čerstvých tarantulí těm, kdo si je chtějí sami připravit k jídlu nebo si z nich vyrobit lék tradiční medicíny. Někteří obchodníci, jako například Chea Voeun, nabízejí turistům, že je naučí připravovat pavouky a zasvětí je do techniky chytání tarantulí.
"Tarantule je v celém světě pověstná svou delikátní chutí a léčebnými účinky," ujišťuje Voeun. Na trhu lze koupit odvar z tarantulí macerovaných v rýžové pálence: v lidovém léčitelství se používá proti kašli a proti bolestem zad.
V Kambodži stejně jako v Thajsku nalezneme grilované pavouky, sarančata a škorpiony. Hmyz je v jihovýchodní Asii tradičním jídlem. A v Kambodži se tarantule ukázaly být vyhledávaným zdrojem proteinů za vlády Rudých Khmerů, za níž zemřely téměř dva miliony Kambodžanů, často na podvýživu v pracovních táborech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.