Nejlepším sekáčem sektu v Česku se je Kamil Prokeš
14.06.2009 08:37
"Používal nástroje, které nejsou úplně běžné. A také mu všechno vyšlo na první pokus, to bylo myslím pro porotu také rozhodující," řekl Libor Nazarčuk za pořadatele. Kromě jiného si Prokeš poradil i s nejmenší lahví, do kterého se šampaňské plní, o obsahu 0,18 litru. U jiné, standardní sedmičkové láhve, zase k otevření použil okovanou botu. Na pomyslném trůnu tak mladý student brněnské zemědělské univerzity vystřídal Milana Krejčího, který opanoval mistrovství v posledních dvou letech a letos se musí smířit s druhou příčkou.
Odhadem přes tři stovky divákům mohlo sledovat výkony 26 sekáčů, což je nejvíce závodníků za pět ročníků akce. Mezi nimi byli i zástupci Slovenska, Francie a dokonce i Korey. Finále se ovšem stalo ryze českou záležitostí. To podle Nazarčuka mimo jiné svědčí o vysoké úrovni českých a moravských sekáčů sektu. Celkem účastníci mistrovství během dne a večera touto formou otevřeli přes sedm stovek lahví, především francouzského šampaňského a sektu z Moravy.
Sekání hrdla na čas přineslo rekord
Účastníci šampionátu se rovněž úspěšně pokusili o rekord, kdy za jednu minutu mělo co nejvíce lidí jeden po druhém useknout hrdla láhve. Nakonec se tímto způsobem podařilo otevřít 31 lahví, čímž o čtyři překonali rekord z předchozích dvou let.
Při sekání sektu se podle pořadatelů nehodnotí ani tak to, zda se to sommeliérovi podaří na první pokus, jako spíš celkový dojem z výstupu. Záleží i na eleganci, jak u toho působí jistě a jestli je jeho výstup, při kterém odlétávají střepy skla, bezpečný pro okolí. Hodnotí se také jeho chování k zákazníkům a to, jak víno představí. Důležitý je prý i nápad a odvaha riskovat netradiční postup.
Mezi nejčastější chyby při sekání sektu podle odborníků patří přílišná razance. Nezkušení sommeliéři často kvůli stresu špatně uchopí láhev nebo do hrdla udeří příliš velkou silou. Ve výsledku se tak hrdlo ulomí ve špatné části, z láhve unikne většina sektu a ostré střepy se rozletí do několikametrové vzdálenosti. Okolí by mělo ze sommeliéra cítit jistotu, že vše se uskuteční v pořádku a ne ze strachu uhýbat do bezpečí. Zranění se ale prý často nevyhne ani samotnému sommeliérovi.
Foto: Profimedia, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.