Someliérka radí
Nepokazte štědrovečerní menu nevhodnými nápoji
10.12.2014 06:00
Slavnostní vánoční večeře by neměla být pouze o dobrém a kvalitním jídle. Jistě neopomenete připravit kapra, polévku či naaranžovat cukroví. Jak ale s nápoji? Víte, jaké víno se hodí ke smaženým řízkům? Na kolik stupňů vychladit řidičům nealko pivo? A co nabídnout dětem, aby i ony měly sváteční nápoj?
Milovníci piva mají volbu jednoduchou; prostě zvolí svoji oblíbenou značku a mají vystaráno. Jediné, na co nesmí zapomenout, je správné vychlazení.
Jako křen!
Stejně jako ostatní alkoholické nápoje má i pivo svoji teplotu servírování. Všeobecně by se dalo říct, že světlá piva by se měla podávat vychlazenější, než piva tmavá.
Pokud se chystáte pít nealko pivo, podávejte ho co nejvíce vychlazené, teplota by měla být cca do čtyř stupňů Celsia. Piva plzeňského typu a prémiové ležáky si zaslouží rozmezí s pověstným sedmým schodem, tedy teplotu od čtyř do sedmi stupňů. Taková teplota zajistí jak správné rozvinutí jejich chuti, tak i zahnání žízně. Ležáky českého typu nechte vychladit na osm až 12 stupňů.
Jak vybrat víno?
Podle Svazu vinařů České republiky se letos dostaneme na rekordní spotřebu dvaceti litrů ročně na osobu. Češi však stále příliš neřeší, že k vínu patří určitý způsob servírování a hlavně správná volba v podobě snoubení vína s vhodnou potravinou.
"K vánočnímu klasickému jídlu, jako je smažený kapr s bramborovým salátem, doporučuji různé druhy bílých vín řady Herbarium Moravicum Zámeckého vinařství Bzenec. Ideální jsou například Ryzlinky; Ryzlink rýnský či Ryzlink vlašský pozdní sběr. Můžete zkusit také bzenecké Rulandské bílé," doporučuje sommelierka společnosti Kaufland Zuzana Menšíková a dodává: "Výborné je též víno Kerner, tedy bílé víno s přívlastkem pozdní sběr z řady Donawitz, které dostanete exkluzivně v našich prodejnách."
Pokud jste kapra v menu nahradili vepřovými řízky, zvolte vína červená. "Neuděláte chybu, pokud sáhnete po značce Château Valtice v pozdním sběru, například Modrý Portugal, André či Svatovavřinecké. Ze stejného vinařství mohu k tomuto jídlu doporučit i vína růžová; Svatovavřinecké rosé, Rulandské modré rosé nebo Merlot rosé Gracie," přibližuje vhodný výběr Zuzana Menšíková.
Připravujte-li si odlehčenou variaci Štědrovečerní večeře třeba v podobě lososa s bramborem, vyberte bílá vína. "Opět doporučuji Zámecké vinařství Bzenec, například jejich EGO No. 57 - cuvée vín Rulandské šedé, Rulandské bílé a Chardonnay (cuvée = scelování neboli mísení několika odrůd vín dohromady). K lososu se hodí také vína z řady Herbarium Moravicum, výborné jsou jejich pozdní sběry, třeba Tramín červený nebo Muškát moravský," vysvětluje sommelierka společnosti Kaufland a radí zkusit také jihomoravský Znovín Znojmo: "Například jejich vína s originální certifikací VOC jako je Ryzlink rýnský či Veltlínské zelené. Vhodná jsou i vína vinařství Tanzberg Mikulova z řady Nikolsburg, konkrétně Chardonnay."
Nezapomeňte ani na tradiční svařené víno! Abyste jeho přípravu zvládli bez obav z výsledku, vyzkoušejte hotovou směs koření. Praktická je třeba pyramidka od Vitany, kterou jednoduše vytáhnete a nemusíte honit koření po celém hrnci. Obsahuje skořici, hřebíček i badyán. Dosladit si může každý dle svého gusta. Svařené víno se připravuje obvykle z vína červeného, ale vyzkoušet můžete i bílé.
Máte-li už správný druh vína, nepokazte si to jeho servírováním: "Červená vína by měla být podávána nechlazená, ideálně je nechte před konzumací alespoň 30 minut rozdýchat neboli provzdušnit - otevřete lahev a nechte ji stát, nebo víno přelijte do karafy. Bíla vína podávejte vychlazená na 10 stupňů Celsia," radí sommelierka Zuzana Menšíková.
U sklenic platí, že bílé víno patří do menší sklenky, víno červené naopak do větší. Kvůli zajištění plné rozvinutosti aroma se sklenice na víno zpravidla plní do jedné třetiny. Víno má tak dostatečný kontakt se vzduchem, aby mohlo dýchat a rozvinout svůj buket.
Slavnostní nápoje pro děti
Džus s brčkem je určitě prima, ale vaše děti jisté ocení, pokud se jejich slavnostní nápoje budou tvářit jako ty "pravé", které pijí dospělí. Proto si připravte zásoby ledu, jemně perlivé vody a různé sirupy.
Dětem dovolte, ať si koktejly míchají po libosti, ke zdobení jim připravte různá napichovátka a čerstvé ovoce. Můžete jim zřídit i místo pro dětský "bar" - na stolek dejte bílý ubrus a k ruce všechny potřebné ingredience. Zkuste jim nabídnout také čerstvé ovocné i zeleninové šťávy, ukažte, jak si jednoduše cukrem ozdobit okraje sklenic... třeba vás překvapí, jak dobré pití vám donesou ochutnat!
A čím nahradit dětem aromatické svařené víno? Aby neměly pocit, že je šidíte, vyzkoušejte nápoj Horké jablko. I jeho přípravu si usnadníte pyramidkou s voňavým kořením od Vitany. Pak už budete potřebovat jenom jablečný džus. Hotovo za několik minut a děti budou nadšené, že mají vlastní "svařák". Nebo vyzkoušejte dětský šampus Krtečkovy bublinky.
(VOC = originální certifikace. Značí se buď písmeny VOC nebo V.O.C. Musí odpovídat požadavkům na jakostní víno, ale nepodléhá zatřiďování jako jiná jakostní vína. Toto třídění provádí sdružení vinařů. Vinař, který víno vyrábí, pak musí být členem tohoto sdružení. Vína originální certifikace se vyrábějí pouze z několika odrůd typických pro danou oblast. Tato vína by měla být typická místně i odrůdou). |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.