Místo sirupu
Pepsi bude v Česku slazená řepným cukrem
14.04.2016 22:00
Firma PepsiCo v ČR začala používat na slazení svého hlavního výrobku řepný cukr. Dříve používala v Česku glukózo-fruktózový sirup, zatímco podobné výrobky v Německu byly slazené cukrem. Limonády by podle společnosti neměly pro zákazníky zdražit, firma doufá ve vyšší prodeje.
"Věříme, že chuťovou změnu lidé přivítají a ocení. Pro nás je to jedna z příležitostí k dalšímu růstu na domácím trhu kolových nápojů, kde se nám již v posledních letech podařilo zvýšit podíl na současných přibližně 15 procent," uvedl generální ředitel PepsiCo ČR Josef Neumann. Nápoj s cukrem by měl být už nyní na trhu, většinově nahradí nápoje se sladidlem do měsíce. Zatímco řepný cukr je vyráběný řepy, glukózo-fruktózové sirupy se vyrábí z obilného škrobu, nejčastěji z kukuřice či pšenice.
Konkurenční Coca-Cola používá v ČR pro svůj hlavní produkt glukózo-fruktózový sirup. Podle mluvčího Coca Coly je rozdíl mezi sladidly minimální. "Sladidlem může být zmíněná sacharóza, pocházející z řepného či třtinového cukru, anebo fruktózo-glukózový sirup vyráběný z kukuřice, jako tomu je u nás, nebo například v zemi vzniku nápoje Coca-Cola, tedy ve Spojených státech amerických. V Evropě je v tomto složení nápoj prodáván například ve Španělsku, v Bulharsku či u našich sousedů na Slovensku," řekl ČTK ředitel pro vnější vztahy a komunikaci firmy Milan Luzum.
Loni v červenci Pepsi reagovala na kritiku, podle které se podobné výrobky na českém trhu sladily právě sirupem, kdežto v Německu cukrem. Tehdy tvrdila, že si to přejí zákazníci. "Chuťové a cenové preference by neměl být obecně používaný argument pro rozdíly v případě značkových výrobků, které se prezentují stejným marketingem," uvedla tehdy europoslankyně Olga Sehnalová.
PepsiCo předloni vzrostly tržby v Česku o čtvrtinu na 2,08 miliardy korun. Společnost se z téměř 33milionové ztráty v roce 2013 dostala do zisku 37,7 milionu korun. Konkurenční Coca-Cola HBC ČR předloni podle auditovaných výsledků zvýšila čistý zisk meziročně o víc než třetinu na 331 milionů korun. Tržby předloni meziročně klesly z 5,9 miliardy na 5,5 miliardy korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.