Sládci Plzeňského Prazdroje dnes uvařili slavnostní velikonoční várku ležáku Pilsner Urquell, které požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub. Pivem se osvěží představitelé Vatikánu, papežský stolec a část bude pro poutníky. Prazdroj tam letos vyveze 2017 půllitrových lahví Pilsneru Urquell, loni dodal o jednu láhev méně, řekl mluvčí Prazdroje Vladimír Jurina.
Už sedmá velikonoční várka ležáku pro papeže Františka, kterou bude expedovat Prazdroj 6. dubna, bude letos doplněna o třiceticentimetrový zvon vážící deset kilogramů, k jehož výrobě se používá plzeňské pivo. Pečeť na zvonu, který vyrábí jedna z nejznámějších slovenských zvonařských rodin Trvalcových ze Žarnovice, připomene letošní 175. výročí značky.
"Pivo používáme kvůli lepší přilnavosti a pevnosti materiálu. Nejlepší zkušenosti mám s plzeňským ležákem. Obsahuje totiž látky, které pomáhají scelení, a to přesně forma potřebuje, protože se pak vypaluje při teplotě až 700 stupňů Celsia," vysvětlil zvonař Michal Trvalec. Pivovar ho proto požádal o pomoc. Plzeňané a Prazdroj pravidelně posílají počátkem dubna do Vatikánu požehnanou várku ležáku, který si svou cestu do Říma našel už před 112 lety k papeži Lvovi XIII., jemuž ho lékaři doporučili jako lék.
Pivo pro Vatikán je podle Holuba i Juriny pro Prazdroj významnou reklamou, zejména proto, že se o akci pravidelně zmiňují italská média. Prodej Pilsneru Urquell v Itálii také díky tomu trvale roste a pohybuje se v desetitisících hektolitrech ročně. To potvrdil také starší obchodní sládek Václav Berka. "Už více než polovinu reprezentuje v Itálii naše čepované pivo. Máme tankovny v Římě a v Miláně," uvedl. Ve Vatikánu se pijí hlavně vína, ale také piva dalších světových výrobců.
"Mám rád pivo, i když u mě hodně soupeří s vínem. Záleží, co člověk jí," řekl Holub. Podle něj se papež o všechny dary, tedy i o pivo z Plzně, podělí. Mnohý vatikánský úředník i duchovní bude vzpomínat na Plzeň při skleničce dobrého piva. Podle Holuba je žehnání piva návrat k tradici, která byla v Čechách velmi živá. "Pivovary tu byly v minulých stoletích vždy žehnány, protože to patří k naší tradici a je to dobré," uvedl.
Další pivo směřuje z Plzně do Vatikánu na audienci na české ambasádě, kam pozval český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík zástupce diplomatických sborů z jiných zemí na malou velikonoční oslavu.
Velikonoční várka ležáku má křesťanskou symboliku v tom, že bude zrát postní dobu, která trvá 40 dní před Velikonocemi. První požehnané pivo Pilsner Urquell se poprvé čepovalo v Plzni 11. listopadu 1842.