Češi přestávají mít rádi <span>vyčepní pivo</span>
8. 4. 2010
Češi už tolik na výčepní nedají.
Absolutní čísla, zahrnující také výsledky pivovarů, které nejsou členy svazu, by měla být k dispozici v červenci.
"Tuzemské pivovarství je podobně jako jiná odvětví postiženo poklesem poptávky, i když to nelze říci o všech pivovarech. Projevuje se trend, na který upozorňujeme již několik let - pozvolný, ale trvalý přesun ke kvalitnějším pivům, ležákům," řekl dnes výkonný ředitel svazu Jan Veselý.
Loňské snížení produkce piva se v prvních dvou měsících letošního roku dále prohloubilo, podle Veselého jednoznačně kvůli novoročnímu zvýšení spotřební daně a DPH u piva, které zvýšilo jeho spotřební ceny. V lednu činil pokles 15 procent, v únoru 9,5 procenta. Veselý přesto zůstává optimistou. "Já očekávám, že letošní čísla budou lepší než loňská," poznamenal.
Výraznější pokles exportu českého piva Veselý přisuzuje jeho určité exkluzivitě na zahraničních trzích, na rozdíl od domácího trhu, kde je tradiční položkou v nákupním košíku. "Je to tam více zbytný produkt než u nás," poznamenal. Nejvíce piva tuzemští výrobci loni vyvezli do Německa, dalšími významnými odběrateli byly Slovensko, Švédsko, Velká Británie, Rusko a USA.
Zatímco poptávka po výčepních pivech loni klesla přibližně o deset procent, ležáky zaznamenaly mírný nárůst o 0,3 procenta. Poprvé za posledních deset let se snížila také výroba nealkoholického piva, a to o jedno procento.
Ještě výrazněji se přesun spotřebitelů od slabších piv směrem k silnějším projevil na domácím trhu. Produkce výčepních piv pro český trh klesla o desetinu, ležáků se naopak vyrobilo téměř o pět procent více než v roce 2008. Podle Veselého roste zejména obliba levnějších jedenáctistupňových piv, nikoliv "dvanáctek".
V rozporu s dlouhodobými předpoklady odborníků v loňském roce rychleji klesala spotřeba lahvového piva než piva v sudech. Pěnivého moku baleného v lahvích se prodalo o desetinu méně než předloni, sudového o 4,5 procenta méně. Ohromný růst naopak nastal u piva v PET lahvích, jeho prodej se meziročně zvýšil na 45násobek.
Dlouhodobým trendem je růst počtu i obliby malých restauračních pivovarů, které vaří zejména dražší speciální piva. Statistiky o jejich celkové výrobě chybí, Veselý však odhaduje, že produkce malých pivovarů dosahuje zhruba jen půl procenta výroby jejich velkých kolegů. Přesto je prý pro něj dobře, že tato alternativa k velkým průmyslovým pivovarům existuje.
ČTĚTE TAKÉ: Želivský klášterní minipivovar uvaří bylinné pivo
Domácí pivovary předloni vyrobily 19,81 milionu hektolitrů piva, což byl druhý nejvyšší výstav v historii po rekordním roce 2007. Podle Veselého vyrobí pivovary nezačleněné do ČSPS ročně zhruba 800.000 hektolitrů.
Foto: profimedia.cz
Autor: ČTK