<span>Českou pivní pečeť</span> získal Pivovar Pernštejn

6. 2. 2009 20:10
Českou pivní pečeť za světlé výčepní pivo získal Pernštejn.
Českou pivní pečeť za světlé výčepní pivo získal Pernštejn.

Českou pivní pečeť za světlé výčepní pivo získal Pernštejn.Českou pivní pečeť v hlavní kategorii světlé výčepní pivo získal na Reprezentačních slavnostech piva a minerálních vod v Táboře pardubický pivovar Pernštejn. V letošním už 19. ročníku akce, která patří k největším v tuzemsku, soutěžilo rekordních 67 pivovarů s 300 pivními vzorky, řekl  hlavní organizátor slavností Alois Srb.

Slavnosti, které až na Plzeňský Prazdroj neignoruje prakticky žádný významný český pivovar, letos přilákaly i pět pivovarů ze Slovenska a po jednom z Polska a Belgie. Degustátoři, což jsou většinou sládci nebo výrobní ředitelé, vybírali nejen z výčepních piv, ležáků, ale i kvasnicových piv a speciálů. Přehlídka nabídla jak zlatavý mok známých pivovarů, tak i malých výrobců, kterých každoročně přibývá.
   
"Podle mne je to budoucnost nejen pivovarnictví v Čechách, ale jde o celosvětový vývoj. Lidé nebudou chtít pít pivo, u něhož neví, kde bylo vyrobeno a stočeno," uvedl Srb. Jako jeden z úspěšných příkladů zmínil minipivovar Kout na Šumavě, který se soutěže zúčastnil poprvé a získal hned dvě ceny, z toho například stříbrnou pečeť v kategorii tmavých speciálů. "Potěšil mne i úspěch slovenských pivovarů, které si odvezly tři ocenění. Je vidět, že dobré pivo se dělá i u našich východních sousedů," dodal Srb.

Výrobci piv mezi sebou soutěžili ve 13 kategoriích. Prvenství mezi tmavými výčepními pivy si odvezl slovenský Pivovar Popper, za nejlepší světlý ležák porota vybrala Medium jedenáctiprocentní pivo z pivovaru Starobrno. V kategorii tmavý ležák se z úspěchu radoval benešovský Pivovar Ferdinand, nejlepším světlým prémiovým ležákem je Jubilejní ležák z Královského pivovaru Krušovice. Tomu připadl i titul Extra pivní pečeť.

Body pro Žatec a Vratislavice

Světlé výčepní pivo od pivovaru Pernštejn.Tmavým speciálům kraloval Žatec Xantho, světlým Konrad Jocker, který vyrábí pivovar Hols z Vratislavic. Zlatou pivní pečeť za polotmavé pivo získal Herold Bohemian Granát z březnického pivovaru Herold.

První místo v kategorii nealkoholických piv si z Tábora odváží Pivovar Litovel, který loni vyhrál kategorii světlých výčepních piv. Pivovar Svijany s pivem Fitness zvítězil v kategorii piv se sníženým obsahem cukru. Podruhé také soutěžily pivovary v kategorii kvasnicové pivo. Nejvyšší ocenění poroty v ní získal Hubertus z Pivovaru Hubertus Kácov.
   
Odborníci také hodnotili piva z minipivovarů. Porotcům shodně nejvíc chutnala světlá dvanáctka Dobřanská Hvězda a stejnojmenná tmavá čtrnáctka z Pivovaru, Hotelu a Restaurantu Modrá Hvězda v Dobřanech. V Táboře soutěžily také minerální vody o Zlatý český pramen. Mezi přírodními minerálkami zvítězila Brusnianka sýtená a v kategorii ochucených minerálních vod uspěl Excelsior citron.

Foto: Profimedia, www.pernstejn.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ