Kamery, ploty, policisté. Začíná ostře střežený Oktoberfest

16. 9. 2016
Pojedete na Octoberfest (ilustrační foto)?
Pojedete na Octoberfest (ilustrační foto)?

Ve znamení přísnějších bezpečnostních opatření se ponese letošní 183. ročník mnichovského Oktoberfestu. Na největší světový pivní festival, který začíná v sobotu, bude letos v oploceném areálu Tereziánské louky dohlížet více policistů i kamer než obvykle. Návštěvníky, kterých i letos pořadatelé očekávají na šest milionů, však tradičně čeká především pestrá směs atrakcí, hudby a piva.

Bavorsko v létě zasáhla dvojice teroristických atentátů v Ansbachu a Würzburgu a zejména útok, při němž osmnáctiletý Němec s íránskými kořeny přímo v Mnichově zabil devět lidí a posléze i sebe. I když německá policie nemá žádné indicie o možném útoku na Oktoberfest, nepřímo na sobě pocítí dopady těchto činů i návštěvníci tradičního festivalu.

První rozdíl oproti předchozím letům poznají příchozí na první pohled: plot, který poprvé uzavře celý prostor Tereziánské louky. Druhou změnu hosté pocítí při vstupu do areálu, kam si tentokrát nebudou moci vzít batohy nebo velké tašky. Čeká je také bezpečnostní kontrola. Nevyhnou se jí, jak na webu festivalu píší pořadatelé, ani dětské kočárky.

Tradiční zahájení festivalu.U vchodů a v areálu Oktoberfestu, na němž v roce 1980 bomba pravicového radikála zabila 13 lidí, bude mít policie 29 bezpečnostních kamer. Samotných policistů bude nasazeno o stovku více než obvykle - celkem kolem 600, včetně dvou tuctů specialistů na drobné krádeže. Větší počet strážců zákona má podle mnichovské policie u návštěvníků přispět ke zvýšení subjektivního pocitu bezpečí.

Pocit pohody pak budou zvyšovat tradiční atrakce jako kolotoče nebo horské dráhy, pochutiny v podobě preclíků, klobás nebo grilovaných kuřat a především nekonečné množství piva. Bude zase o něco dražší než loni a návštěvníci za takzvaný máz, tedy litrovou sklenici, dají 10,40 až 10,70 eura (281 až 289 korun). I přes stoupající cenu - loni se litr piva dal pořídit za 10,10 eura - pořadatelé očekávají spotřebu kolem sedmi milionů litrů zlatavého moku.

Pivo budou moci návštěvníci vychutnávat mimo jiné ve čtrnácti velkokapacitních pivních stanech, do nichž se dohromady vejde na 120 tisíc hostů, nebo ve více než dvou desítkách menších stanů s kapacitou v řádu stovek lidí. Chmelový nápoj tradičních mnichovských pivnic Augustiner, Paulaner, Spaten-Franziskaner, Löwenbräu, Hacker-Pschorr a Hofbräu bude k dostání každý všední den od 10.00 do 22.30 SELČ. O víkendech je možné s degustací začít ještě o hodinu dříve. Pivní stany zavírají každý den půlhodinu před půlnocí.

Slavnostní zahájení festivalu, při němž bude možné spatřit množství žen v pestrobarevných dirndlech i mužů v kožených kalhotách, se uskuteční v sobotu ve 12.00 SELČ. Své brány Oktoberfest - na který naváže množství podobných akcí v dalších německých městech - uzavře 3. října ve 23.30.

Počátek pivních slavností spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Festival se postupně proměnil v obří komerční a podle některých kritiků také kýčovitý podnik, během něhož hosté každoročně utratí stovky milionů eur.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Rainer Jensen/Jens Kalaene

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné