Kuchyň zámku Děčín zaplnily historické pivní lahve

16. 11. 2017
Lahve mají nejrůznější tvary, barvy, materiály i zdobení.
Lahve mají nejrůznější tvary, barvy, materiály i zdobení.

Bohatou a bouřlivou historii pivní lahve ukazuje zámek v Děčíně. V zámecké kuchyni návštěvníci uvidí přehlídku lahví nejrůznějších tvarů, barev, materiálů a zdobení. Část expozice je věnována fenoménu stáčíren a prodeji piva v lahvích. Nejstarší kousky jsou z 80. let 19. století. Výstava potrvá do konce března příštího roku.

Pivní lahve se v posledních letech staly předmětem čilého sběratelského zájmu. "Kdokoliv měl někdy v ruce starou pivní láhev, ví, že v minulosti bývaly mnohem pestřejší než dnešní unifikované výrobky," řekla ředitelka zámku Iveta Krupičková.

Pivní lahve s patentním uzávěrem.Počátkem 20. století kolovaly pivní lahve v nespočetných variantách. Ty se od sebe navzájem lišily podle výrobců, kterých bylo před 1. světovou válkou mnohem více než dnes, dále podle druhu piva, které se do nich stáčelo, také podle označení či způsobu uzávěru. Řada lahví nesla například působivé reliéfní označení výrobce, například ve formě šlechtických erbů.

Pivní láhev podle Krupičkové také vypráví celou řadu příběhů. "Je dokladem někdejší rozmanitosti regionálních pivovarů, do její historie se promítají i hospodářské dějiny. Průmyslový rozvoj a nové technologie ovlivnily jak samotné vaření piva, tak i výrobu lahví či jejich uzavírání," řekla.

V Čechách mělo zavedení pivních lahví velké zpoždění například za Anglií, neboť zdejší pivo mnohem více pěnilo a lahve se proto trhaly. Běžným postupem, jak zpomalit proces tvorby CO2 v lahvích, bylo zakopat je do hlíny či písku. Zavedení také všemožně bránili majitelé výčepů, přesto se v poslední třetině 19. století tento druh obalu v českých zemích masově rozšířil. "Zejména v průmyslových oblastech, kde bylo běžné pít pivo během pracovní doby, proto vznikla živnost stáčečů, kteří zajišťovali stáčení piva ze sudů do lahví a většinou i jejich distribuci přímo k zákazníkovi," zmínila Krupičková.

Výstava potrvá do konce března příštího roku.
Na výstavě nechybí skutečná historická stáčírna. Na své si přijdou znalci regionálních předválečných pivovarů i milovníci moderního piva typu ale. "Pro tento druh piva existovaly speciální lahve už před sto lety," podotkla ředitelka.

Lahve půjčili děčínskému zámku čtyři sběratelé. Protože výstava vznikla jako součást přeshraničního projektu Šlechtické poklady - sběratelské radosti v Sasku a v Čechách, najdou se mezi exponáty i zajímavé kousky zpoza hranice.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné