Libanon. Tam kde teď vzkvétají minipivovary

25. 11. 2017 09:09
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na pláži přímořského letoviska v jiholibanonském Batrunu neskrývá Džamíl Hadád spokojenost s rozvojem svého pivovaru Colonel, založeného v roce 2014. "Každým rokem se prosazujeme víc a víc," říká čtyřiatřicetiletý muž, který dohlíží na poslední přípravy na pivní festival. Ten se každoročně pořádá na zahradě jeho podniku. Letos Hadádův pivovar po otevření baru na pláži registruje pětačtyřicetiprocentní růst.

Po celá desetiletí bylo pýchou Libanonu jediné světlé pivo Almaza. To se čepovalo ve všech barech. Dnes ale v zemi cedrů přibývá minipivovarů a spotřebitelé ani nevědí, jaké pivo si vybrat.

"Když jsem v roce 2014 otevíral, měl jsem strach. Přijmou to lidé? Je to nové, jiné, není to tradiční," svěřuje se Hadád.

Na počátku byly jeho ambice skromné: vyrobit jedno domácí pivo pro spotřebitele zvyklé na chuť slavné Almazy, jejíž název znamená v arabštině diamant.

"Pak jsem byl překvapen. Uvědomil jsem si, že mnozí ze zákazníků znají různé druhy piv, a ti, kteří neznali, byli přístupni novým zkušenostem," říká.

Minipivovary zažívají ve světě rozkvět. Sládci se pyšní tím, že vaří domácí a kvalitní nápoj a usilují o mnohost aroma. V zemích Blízkého východu, kde je společnost konzervativní a většinou muslimská, je konzumace alkoholu jen málo rozšířená. Libanon se však liší od svých sousedů: mravy jsou tam volnější a je tam velká křesťanská komunita. Loni se v této zemi se čtyřmi miliony obyvatel vypilo podle studie libanonské banky Blom 29 milionů litrů piva a značka Almaza ovládala tři čtvrtiny trhu.

První domácí pivo se zrodilo před 11 lety

Minipivovary musejí ovšem čelit velkým výzvám. Musejí téměř všechno dovážet, počínaje chmelem a konče lahvemi, protože v zemi není žádná firma vyrábějící sklo.

Domácí pivo se v Libanonu zrodilo v roce 2006 s pivovarem 961 Beer, který odvozuje svůj název od telefonní předvolby Libanonu. Začátky byly obtížné, ale úsilí se vyplatilo.

"Jsme jediný minipivovar v regionu, který pivo vyváží," říká obchodní ředitel pivovaru Ajád Sulajmán, který navštívil stánek své firmy na pivním festivalu v Bejrútu. "Vyvážíme šest až sedm kontejnerů měsíčně do Evropy, Brazílie a Spojených států. A to nepočítám Blízký a Dálný východ," říká a pozvedá číši červeného piva, stěžejního produktu pivovaru.

Pivovar se soustřeďuje na export, který představuje 85 procent prodeje. Loni měl pivovar 961 Beer podle banky Blom na libanonském trhu s pivem jen pětiprocentní podíl.

Minipivovar Brew Inc v Bejrútu nabízí ve svém baru širokou škálu domácích piv - od světlého, kořeněného zázvorem, až po tmavé kávové barvy. "Trh velmi rychle roste," raduje se majitel minipivovaru Umar Bakdáš. "Lidé chtějí vyzkoušet nová piva, nový styl, nové aroma, zkrátka všechno," dodává.

V Batrunu sní Džamíl Hadád o tom, že by mohl vyrábět pivo z chmele pěstovaného v Libanonu. Předpovídá, že se místní trh minipivovarů v nadcházejících pěti až deseti letech rozroste. V Libanonu je dnes sice jen hrstka minipivovarů, ale podle Džamíla je tam ještě místo pro nejméně deset až patnáct dalších.

Autor: AFP, ČTK Foto: ČTK , WAVEBREAK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ