Pivovar Černá Hora <span>získá ochrannou značku</span> Evropské unie

1. 10. 2009
Značku Černohorské pivo chce firma umístit na všechny pivní etikety.
Značku Černohorské pivo chce firma umístit na všechny pivní etikety.
Značku Černohorské pivo chce firma umístit na všechny pivní etikety.Pivovar v Černé Hoře na Blanensku získá ochrannou značku Evropské unie. V pondělí uplynula lhůta pro podání připomínek proti zápisu a Evropské komisi žádné doručeny nebyly, řekl Jan Vytopil ze Stálého zastoupení ČR při EU. Značku pivovar získá až po zapsání do rejstříku. Česko je s 21 označeními nejúspěšnější členskou zemí ze střední a východní Evropy.

Značku "Černohorské pivo" chce firma umístit na všechny pivní etikety. "První várku nových etiket začneme tisknout v říjnu, na trhu by se tak mohly objevit na přelomu října a listopadu," řekl mluvčí pivovaru Hubert Adámek.  Na tuzemském trhu již existují značky Budějovické pivo, Českobudějovické pivo, České pivo, Znojemské pivo a Chodské pivo. V nejbližších dnech by do rejstříku chráněných zeměpisných označení a označení původu měly přibýt právě pivo z Černé Hory a Březnický ležák.   

EU rozlišuje tři druhy registrací: chráněné zeměpisné označení (PGI), chráněné označení původu (PDO) a tradiční zaručenou specialitu (TSG). První dvě jmenované ochranné značky zaručují, že se výrobek částečně nebo zcela vyrábí v určité zeměpisné oblasti. Zaručené speciality jsou zase výrobky, které mohou prokázat tradiční způsob výroby a složení.

Mezi 17 tuzemskými značkami registrovanými v EU jsou například Pardubický perník, Hořické trubičky, Mariánskolázeňské oplatky nebo Pohořelický kapr. První registrace ČR získala už při vstupu do unie v roce 2004, neboť zápis budějovického piva, budějovického měšťanského varu a českobudějovického piva si Češi jako jediní z nováčků vyjednali už v přístupové smlouvě k EU.

Foto: www.domaci-vyrobky.cz
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné