Májový ležák
Pivovar Holba použil při vaření nového speciálu pšeničný slad
25.04.2019 09:07
Pivovar Holba při vaření nového jarního speciálu poprvé použil místo tradičního sladu z ječmene jeho pšeničnou variantu a na tuzemské poměry zvolil i nezvyklý způsob chmelení. Pivo dostalo název Májový ležák a z výčepních píp poteče v květnu, uvedl sládek hanušovického pivovaru Luděk Reichl.
Z pšeničného sladu vyrobený Májový ležák podle něj vznikl v hanušovickém pivovaru spodním kvašením, takže to není vysoce prokvašené pšeničné pivo typu weizenbier, kterým si lidé s oblibou připíjejí v zemích Beneluxu.
Vytvořit recepturu jarního speciálu nebylo snadné. Reichl déle než rok vybíral suroviny. Výsledné jarní pivo podle sládka zaujme svou zlatou barvou a hustou pěnou. Barvu pivu dal karamelový slad, zatímco pšeničný ovlivnil hustotu i stálost pěny.
Hanušovický sládek tentokrát použil hned několik chmelových odrůd, jako je Žatecký poloraný červeňák, nově vyšlechtěné odrůdy i odrůda Sládek. Odlišný byl způsob chmelení. Zatímco běžně chmel projde chmelovarem nebo se chmelí zastudena, nyní sládek chmel poprvé přidal přímo do vířivé kádě.
Chmel tak byl macerován při 90 stupních a ležák díky tomu získal jedinečné aroma. "Vůně se krásně rozprostírá, je výrazná a přitom lehká a přirozeně čistá. Nově použitý způsob chmelení je sice nákladnější, ale výsledek je až překvapující," podotkl Reichl.
Pivovar Holba patří spolu s Pivovarem Zubr a Pivovarem Litovel do skupiny středomoravských pivovarů PMS Přerov. Jejich celkový roční výstav jde do jednoho milionu hektolitrů piva. Pivovary prodávají svá piva především na Moravě a ve východních Čechách a několikrát ročně do své nabídky zařazují pivní speciály.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.