Pivovary uvařily jarní piva, pochvalují si rostoucí poptávku

20. 3. 2016
Oblíbené zelené pivo.
Oblíbené zelené pivo.

Pivovary v Olomouckém kraji před velikonočními svátky zařadily do své nabídky jarní pivní speciály, jejichž názvy jsou ve znamení oslavy svátku Josefa, svatého Patrika i příchodu slunečného a teplého počasí. Pivovary uvařily několik stovek hektolitrů jarních speciálů a pochvalují si rostoucí poptávku po těchto netradičních druzích piv.

Dvanáctistupňové pivo Zubr Jarní ležák letos poprvé uvařil Pivovar Zubr z Přerova. "Jarním ležákem vycházíme vstříc stoupající poptávce po speciálních a silnějších pivech," řekl ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.

Nové speciální pivo je k dostání v některých restauracích a část pivovar stočil do lahví. "Při přípravě receptury jsem se tentokrát zaměřila především na slady. Jarní ležák je uvařen z kombinace klasického a speciálního sladu zvaného karapils, který pivu dodává vyšší plnost a příjemnou zlatou barvu s jantarovo-medovými odstíny. Do každé várky je přidáván v přesně stanoveném množství," podotkla sládková Pivovaru Zubr Nataša Rousková.

Pivovar Litovel zahájil distribuci jedenáctistupňového zeleného ležáku Litovel Patrik, kterým se rozhodl uctít stejnojmenného patrona Irska. Přírodní nefiltrované pivo si lidé budou moci vychutnat po celé velikonoční svátky a ve vybraných hospodách bude k dostání do konce března.

Zelené pivo Pivovar Litovel poprvé uvařil v roce 2014. První várce předcházelo dlouhé vylaďování jeho specifické chuti. "Bylo pro nás důležité, aby bylo pivo ryze přírodní, a proto jeho barva a aroma vznikají přidáním pečlivě zvolených bylin. Chuť i vůni zjemňují exotické podtóny, v nichž dominují silice pomerančů a citronů. Přesný poměr ingrediencí je naším výrobním tajemstvím," řekl litovelský sládek Petr Kostelecký.

Zelené pivo štamgastům zachutnalo. "Letos jsme dobu, kdy bude pivo na čepu, po velkém zájmu z loňského roku prodloužili na sedmnáct dnů. Bude k dispozici ve vybraných hostincích v regionu," podotkl Kostelecký.

Pivovar Holba z Hanušovic uvařil 220 hektolitrů polotmavého Josefského kroužkovaného ležáku. Při jeho výrobě používal studené chmelení, kdy se hlávkový chmel přidává až do ležáckého tanku, zatímco běžně je chmelení zahájeno už na varně. "A má i další privilegia.

Třeba přidávání rozkvašené mladiny až do hotového piva. Jde o mladinu ve fázi, kdy začíná krásně kroužkovat, proto je to kroužkovaný ležák s typickým zákalem," řekl sládek Luděk Reichl.

Pivovary v Litovli, Hanušovicích a Přerově, které tvoří pivovarnickou skupinu PMS Přerov s ročním výstavem do jednoho milionu hektolitrů, mají v nabídce několik pivních speciálů. Vaří například před vánočními svátky nebo při výjimečných příležitostech. Produkce těchto piv se postupně zvyšuje.

Autor: ČTK Foto: , profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné