Plzeňským pivem v sobotu pokřtil sládek Plzeňského Prazdroje tříměsíční hříbě jménem Bret od čtrnáctileté formanské klisny Barny. Ta jezdila 11 let s formankou Janou Šůsovou a spolu s dalšími dvěma koni z její stáje, Bajkou a Benem, rozvážejí pivo po hospodách v Plzni. Bret je v budoucnu doplní.
Na sedmém ročníku Újezdecké podkovy dostal Bret při křtu pytlík ovsa s logem Prazdroje. Informoval o tom vrchní obchodní sládek pivovaru Václav Berka, který hříbě pokřtil pivem spolu s operní pěvkyní plzeňského divadla Janou Tetourovou.
Prazdroj používal výhradně koňské povozy k dopravě piva do hospod od svého založení v roce 1842 až do roku 1913, kdy pivovar zakoupil první nákladní automobily. Na delších vzdálenostech začala koně vytlačovat také železnice. Po druhé světové válce do roku 1957 už jezdily koně pouze po areálu pivovaru. V plzeňských ulicích se opět objevili po roce 1990. Tehdy obnovil tradici forman Jan Šůs. Po něm převzala řemeslo jeho dcera Jana, která s pivem jezdí dodnes.
"Cesta piva do Prahy trvala v prvních letech fungování pivovaru i kolem tří dnů. První pivo odvezl k Pinkasům forman Salzmann už v roce 1843," řekl Berka. Nyní rozvážejí pivo téměř výhradně kamiony.
"Letos, kdy slavíme 175. výročí od první várky, pojedeme formanskou jízdu do našich nejlepších hospod, kolem 40 po celé republice, nejdále do Košic. Dřevěný sud tam narazíme a vypijeme se štamgasty," řekl Berka. První jízda začne U Pinkasů 12. října.
Tradici rozvozů piva koňskými povozy chce pivovar podle Berky zachovat. "Je to i takový přínos městu, protože to vozíme do nejlepších hospod a ono už vidět ve městě koně není tak časté. Jsou nádherní a mají nádherné postroje," řekl Berka. Zejména cizinci jsou podle něj "u vytržení" a s koni se fotí. "Myslím, že jsme jediní, kteří je používají," dodal.
"Jezdím dvakrát třikrát týdně," řekla Šůsová, která loni koupila tříletého valacha Bena. Jezdí od ledna a nahradil Barnu, jež je na mateřské. "Jde o tažné koně, ale jezdit se na nich také dá," uvedla Šůsová. Neví o ženě, která by někde rozvážela koňmi pivo.
"Je to akce pro děti, a je to tahák. Děti se tady na statku Šůsů učí mít vztah ke zvířatům," uvedl Michal Chalupný, starosta čtvrtého plzeňského obvodu, kam Újezd se zhruba 4000 obyvateli patří. "Dělají to lidi pro lidi. Vymyslela ji Jana Šůsová, aby děti motivovala," řekl dráteník Aleš Kulhánek z Pardubic. Podle něj místní sami napekli 29 bábovek jako ceny na jezdecké závody. Veškeré občerstvení donesli místní a dali je zdarma na akci.