Požehnaná várka "plzně" vyjela do Vatikánu

6. 4. 2017
Velikonoční požehnaná várka piva Pilsner Urquell vyjela 6. dubna z bran Plzeňského Prazdroje do Vatikánu. Zásilku letos doplnil třiceticentimetrový zvon vážící deset kilogramů, k jehož výrobě se používá plzeňské pivo. Pivu požehnal před odjezdem plzeňský biskup Tomáš Holub (vlevo), vpravo přihlížel sládek Václav Berka.
Velikonoční požehnaná várka piva Pilsner Urquell vyjela 6. dubna z bran Plzeňského Prazdroje do Vatikánu. Zásilku letos doplnil třiceticentimetrový zvon vážící deset kilogramů, k jehož výrobě se používá plzeňské pivo. Pivu požehnal před odjezdem plzeňský biskup Tomáš Holub (vlevo), vpravo přihlížel sládek Václav Berka.

Slavnostní velikonoční várka půllitrových lahví a dřevěný soudek s ležákem Pilsner Urquell, jemuž 27. února požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub, vyjely z bran Plzeňského Prazdroje do 1300 kilometrů vzdáleného Vatikánu. Zásilku požehnaného ležáku s varním listem a listem milosrdenství letos doplní jako dar papeži Františkovi třiceticentimetrový zvon vážící deset kilogramů, k jehož výrobě se používá plzeňské pivo. Pečeť na zvonu, který vyrobila slovenská zvonařská rodina Trvalcových ze Žarnovice, připomene letošní 175. výročí značky, řekl mluvčí pivovaru Vladimír Jurina.

Plzeňské pivo se už dříve u Svatého stolce nepravidelně objevovalo. Plzeňané a Prazdroj z toho ale vybudovali tradici a letos posílají počátkem dubna do Vatikánu požehnanou várku už posedmé za sebou. Ležák si svou cestu do Říma našel už před 112 lety k papeži Lvovi XIII., jemuž ho lékaři doporučili jako lék. Pivem se osvěží kromě představitelů Vatikánu také poutníci. Pivo pro Vatikán je podle Holuba i Juriny pro Prazdroj významnou reklamou, zejména proto, že se o akci pravidelně zmiňují italská média. Prodej Pilsneru Urquell v Itálii také díky tomu trvale roste a pohybuje se v desetitisících hektolitrech ročně. "Už více než polovinu reprezentuje v Itálii naše čepované pivo. Máme tankovny v Římě a v Miláně," uvedl starší obchodní sládek Václav Berka. Ve Vatikánu se pijí hlavně vína, ale také piva dalších světových výrobců.

Podle Holuba se papež František o všechny dary, tedy i o pivo z Plzně, dělí. "Papeži bude originální dar předán na generální audienci sládkem Václavem Berkou 19. dubna po Velikonocích," řekl Jurina. O místě, kam bude zavěšen zvon, se rozhodne brzy. Dubový soudek vyrobili řemeslníci v jediné pivovarské bednářské dílně v Evropě.

Velikonoční várka má křesťanskou symboliku v tom, že zrála téměř celou postní dobu před Velikonocemi. První požehnané pivo Pilsner Urquell se čepovalo v Plzni 11. listopadu 1842.

Plzeňské pivo hrálo roli i při výrobě zvonu, který papež dostane. "Pivo používáme kvůli lepší přilnavosti a pevnosti materiálu. Nejlepší zkušenosti mám s plzeňským ležákem. Obsahuje totiž látky, které pomáhají scelení," řekl zvonař Michal Trvalec. Pivovar ho proto požádal o pomoc. Rodina Trvalcových pracovala na zvonu, na jehož těle se objeví Bazilika svatého Petra a logo pivovaru, tři měsíce.

Traduje se, že na Zelený čtvrtek umlkají všechny zvony na znamení smutku nad Kristovým ukřižováním a odlétají do Říma pro požehnání. Vracejí se na Bílou sobotu, kdy se zase slavnostně rozezní. Zvony jsou proto důležitým symbolem Velikonoc. Dříve se věřilo, že pokud by některý z nich v tomto čase neodlétl, přineslo by to obci neštěstí.
Václav Prokš hj

Autor: ČTK Foto: ČTK , Chaloupka Miroslav

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné