<span>Přátelé piva</span> bojují za lepší kulturu jeho konzumace

18. 7. 2010
Za posledních dvacet let se kultura konzumace piva hodně zlepšila.
Za posledních dvacet let se kultura konzumace piva hodně zlepšila.

Za posledních dvacet let se kultura konzumace piva hodně zlepšila.Povýšit kulturu konzumace piva v Česku i Evropské unii, to je hlavní cíl spolku Přátelé pivní kultury, který už druhý rok působí v Libereckém kraji. Odtud vyjíždí na inspekční cesty i do jiných regionů České republiky.

Parta vyznavačů zlatého moku má jen devět členů a je klubem luxusnějším než Svobodní zednáři nebo Rotary club. Zatímco členy výše zmíněných prestižních organizací se totiž při troše štěstí a peněz může stát prakticky každý, Přátelé pivní kultury nové členy vůbec nepřijímají.

Spolek budí rozruch už jen svým příchodem. Když do hospody napochoduje devět mužů v nejlepších letech v elegantních košilích se slušivým motýlkem pod krkem a stylovými kšandami, nelze je přehlédnout. A co teprve, když na stole z černých kufříků vybalí vlastní speciální podtácky a ještě speciálnější pivní sklenice. "Tácky pro nás vyrobil známý liberecký výtvarník Zdeněk Vilém," řekl výkonný viceprezident spolku, jinak sólista opery Národního divadla v Praze Luděk Vele. 

ČTĚTE TAKÉ: Pivo na vzestupu. Horko dělá radost jeho výrobcům
                        Nejlepší pivo fotbalového šampionátu? Srbský Jelen

Jedinečné jsou i sklenice, které jsou zároveň členskou legitimací. Stejně jako tácky i každá sklenice je originál a jako správná legitimace má i každá z nich své číslo. Jsou vlastně dvoudílné - z jedné strany je půllitr na velké pivo a z té opačné třetinka na malé, to vše spojeno jedním uchem. "Každá je originál, je to ruční práce a bylo to opravdu dost pracné. Na každé pracovali tři skláři, i tak jich museli udělat několik desítek, abychom vybrali těch devět dobrých," poznamenal člen spolku Vladimír Poupa z kamenickošenovských Skláren Bratři Jílkové.

Všichni členové mají i speciální nádoby - na půllitr i třetinku.Spolek se schází na společných akcích třikrát čtyřikrát do roka. "Cílem je se dobře pobavit, nikoli se opít," poznamenal Vele. Dodal, že postupně chce spolek zmapovat české pivovary a pivovarské hospody a nenásilnou formou bojovat proti takovým nešvarům jako je špinavé sklo, špatně ošetřené pivo nebo nepříjemný personál.

"Myslím si ale, že za posledních 20 let se kultura konzumace piva v českých hostincích a restauracích hodně zlepšila, takové ty zaplivané špinavé hospody už většinou zmizely," zhodnotil stav bývalý ředitel Pivovaru Svijany a prezident spolku František Horák.

Aby neobjížděli pivovary a hostince jen tak zbůhdarma, rozhodli se členové spolku udělovat certifikát spokojenosti. Připraven by měl být už letos na podzim. Certifikát Pivní pohody dostanou jen tam, kde budou členové spolku navýsost spokojeni nejen s kvalitou piva, ale i s obsluhou, jídlem a prostředím vůbec. Pro hosty bude certifikát zárukou, že se v daném hostinci chovají dobře k hostům i k pivu.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné