Pražská kavárna <span>představí piva</span> malých šumavských pivovarů

28. 1. 2010
Na Vinohradech představí piva z různých zemí.
Na Vinohradech představí piva z různých zemí.

Na Vinohradech představí piva z různých zemí.Ochutnávat piva z produkce malých šumavských pivovarů, zejména těch z bavorské části pohoří, budou moci po celý rok návštěvníci kavárny Na Šumavě na pražských Vinohradech. Zhruba každý druhý víkend chce představit jeden malý pivovar a nabídnout hostům podniku alespoň dva druhy točených a několik dalších lahvových piv z jeho provenience. 

Pivní putování po Šumavě zahájila o uplynulém víkendu piva z železnorudského pivovaru Belveder. Nadcházející víkend budou na čepu pšeničný weissbier Falter a ležák Export Hell ze soukromého pivovaru J.B. Falter z dolnobavorského města Regen, ležícího necelých dvacet kilometrů od českých hranic. Půllitr regenského piva bude stát 45 korun, malé pivo 30 Kč. Ke koupi budou také další piva v láhvích, k jídlu pravé bavorské klobásy, sdělil provozovatel kavárny Jan Egner. 

Následující víkendy nabídnou piva z příhraničních bavorských městeček a vesnic Zwiesel, Drachselsried či minipivovaru Eck a řady dalších. "Jsou nedaleko od našich hranic. Řada pivovarů má historii podobnou těm našim, funguje zde čilá přeshraniční turistika," uvedl Fiala, koordinátor projektu pivní cesty.

Nejen pro fajnšmekry

Pivní putování proto necílí pouze na pivní fajnšmekry, ale širší veřejnost. Kromě ležáků, které v nabídce bavorských pivovarů převládají, a pšeničného weissbieru budou moci hosté kavárny během degustací ochutnat také takzvané kouřové pivo z nakuřovaného sladu či spodně kvašeného silnějšího typicky bavorského piva bock. 

Vedle nápojů od výrobců z Bavorského lesa by se v nadcházejících měsících mohla na čepu objevit také nepasterovaná piva z českého pivovaru Kout na Šumavě či z nejmenšího pivovaru v plzeňském kraji, nacházejícího se v soukromé chalupě v Mačicích u Sušice, uvedl Fiala. Do konce roku by chtěl do Prahy postupně přivézt k ochutnání piva od zhruba 25 výrobců. 

V Bavorsku je více jak čtyři sta pivovarů.Bavorsko: země s více jak čtyřmi sty pivovary

Bavorsko je země pivu zaslíbená. Obyvatelé této největší německé spolkové země jsou na první příčce německého i světového žebříčku v pití piva. Ročně vypijí více než 180 litrů moku na hlavu včetně kojenců. V zemi funguje více než čtyři sta pivovarů, většina z nich má velmi dlouhou tradici. Bavorské pivovarnictví pojí s českým také řada společných historických událostí. Například první várku spodně kvašeného ležáku, který se následně proslavil po celém světě jako plzeňské pivo, uvařil v Měšťanském pivovaru v Plzni 5. října 1842 bavorský sládek Josef Groll. 

Navzdory obrovskému trhu nejsou nadnárodní pivovarští giganti na německém trhu na rozdíl od českého příliš aktivní. Mnoho Němců a Bavorů zvláště dává totiž přednost regionálním pivům, dalším z významných faktorů bránících globalizaci německého pivního trhu je přísný zákon o čistotě piva zvaný Reinheitsgebot platný již od 16. století. 

Z malých pivovarů lepší?

Minipivovary zažívají v Česku rozkvět, je jich již více než osm desítek. Odborníci očekávají, že jich v dalších letech bude i nadále přibývat. Vzrůstající zájem o pivo od malých výrobců je odezvou na globalizaci pivního trhu, roste také v dalších zemích. Zástupci minipivovarů i pivní znalci mluví tom, že korporace pivo globalizovaly do jedné přibližně stejné chuti. Malé pivovary se svými produkty od tohoto trendu odlišují, což láká především pivní fajnšmekry. 

Pivní cesty je podle Fialy projekt marketingové a produkční podpory malých nezávislých pivovarů ve střední Evropě. Fiala je zároveň jedním ze spoluprovozovatelů Klubu malých pivovarů, který byl loni v listopadu otevřen v centru Plzně. Klub nabízí raritní lahvová a čepovaná piva malých pivovarů, pivní džemy, kosmetiku, pálenku, kompoty, ale také ochucený ječný slad. První takovýto klub v ČR má být kontaktním místem pro malé pivovary z Česka, Německa, Slovenska, Rakouska a Polska.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné