Irský odvážlivec Arthur Guinness, který zemřel před 215 lety, 23. ledna 1803, se zasloužil o vznik slavného tmavého piva se smetanovou pěnou. Mezi elitu se tento mok dostal během první světové války, v současnosti je Guinness již globální značkou, vaří se po celém světě. Pivovarník a filantrop Guinness zemřel v 77 letech jako velmi bohatý muž, otěže rodinného byznysu posléze převzali jeho potomci, kterých měl se svou ženou 21.
Když v roce 1759 uzavřel Guinness za 45 liber na rok a plných 9000 let nájemní smlouvu na malý a bídně zařízený pivovárek St. James's Gate v Dublinu, považovali to někteří tamní obyvatelé za povedený žert. Porter, velmi tmavé a hluboce prokvašené pivo, začal Guinness, který se už dříve pivovarnictví věnoval v nedalekém Leixlipu, vařit v roce 1770 po londýnském vzoru. Protože se jednalo o velmi silné, tuhé pivo, vžil se pro něj název stout (v angličtině podsaditý).
Značka Guinness, která má v logu harfu - jeden z irských národních symbolů, byla v držení rodiny 227 let. Poté ji převzal producent skotské whisky Distillers a v roce 1997 britská skupina Diageo.