První sládek z východní Evropy <span>uvařil pivo v Británii</span>
6. 11. 2009
Sládek z Plzně, první z východní Evropy, uvařil pivo v Británii.
Na pivním festivalu se do 15. listopadu prodává v celé síti a jeho kvalitu vyhodnocují konzumenti, řekl Josef Krýsl, který staví malé pivovary a školí sládky. "Britové si nás všimli před dvěma lety, kdy jsme na festivalu Pivo Whisky ve Stockholmu dostali třetí cenu za tmavého Purkmistra díky 65 000 hlasům," uvedl.
Prestižní britská skupina CAMRA (Campaign for Real Ale), která s 35 000 členy bojuje proti globalizaci pivovarů a podporuje menší tradiční výrobce, zejména vrchně kvašených piv typu "ale" a "stout", o něm napsala článek v Anglii a Krýsl byl osloven vlastníkem restaurační sítě. Porota letos v červnu jeho vzorky přijala a požádala ho, aby měsíc před festivalem navařil své pivo přímo v Británii.
ČTĚTE TAKÉ: Malé pivovary chtějí přejmenovat pivo. Kvůli dani
Pivovary připravují stížnost k Ústavnímu soudu. Kvůli dani
Festival nabízí 50 značek piv, z toho čtyři navařili sládci za světa, které si Wetherspoon pozval a pronajal jim v Anglii pivovar na jeden den. Kromě Krýsla s jeho synem Petrem tam byli sládci z japonské Jokohamy, novozélandského Oaklandu a amerického San Diega. Plzeňané vařili ve středním pivovaru Marston's Brewery u Birminghamu, který vyrábí známé značky Old Empire a Pedigree. "Domluvili jsme recepturu, poručili si české slady, žateckým i jejich hořkým chmelem jsme chmelili čtyřikrát. Tým pod vedením hlavní sládkové na nás byl perfektně připraven," dodal Krýsl.
Britská piva? Neumíme
Krýslovi přiznali, že neumí přesně vyrobit britská piva. "Oni od nás ale nečekali kopie jejich piv, ale česká svrchně kvašená piva, protože chtějí něco nového a nechtějí vyrábět pivní hamburgery," uvedl Krýsl. Purkmistr se zatím pohybuje na sedmém místě mezi hodnocenými pivy. Po 15. listopadu bude podle hlasů pivařů jasné, zad budou vařit v Anglii znovu v únoru na dalším festivalu. "Už jsme se dostali mezi elitu mikropivovarů," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: V Česku se šiří neznámá svrchně kvašená piva
Krize dusí tuzemské pivovary
Britové tvrdí, že jejich trh, podobně jako český, "válcují" spodně kvašené ležáky od nadnárodních koncernů. Díky organizaci CAMRA se to ale začíná otáčet a pivaři se opět vracejí k tradičním pivům typu ale a stout, která tam mají třetinový podíl na trhu.
V Británii se podle Krýsla chodí do hospod daleko více než v Česku. "Každý správný chlap, když jde z práce, se nezapomene na jedno zastavit, protože v hospodě zjistí, jak dopadl fotbal, co, kdo, kde, s kým a jak a pak pokračuje domů k manželce," dodal. Majitelé restaurací si velmi pochvalují, že už s v hospodách nekouří. Říkají, že ti, co tam nechodili kvůli kouři, teď začali, a kuřáci stejně kouří venku a vrátí se zpátky.
Foto: Profimedia
Autor: ČTK