Armáda spásy
První virtuální NEhospoda "U Suchánků"
10.02.2021 16:00 Původní zpráva
Armáda spásy přichází s historicky první virtuální NEhospodou "U Suchánků", kde každé nevypité pivo pomůže. Ušetřené peníze totiž může věnovat na pomoc lidem, kteří bojují se závislostí na alkoholu a kterým Armáda spásy pomáhá v Domě pod svahem.
"Únor je měsíc, kdy se řada lidí rozhodne dát si odstup od alkoholu otestovat sebe i své okolí a připomenout si, co vše člověk může i bez něj," říká Jakub Roun, vedoucí oddělení komunikace a fundraisingu.
V rámci této kampaně přináší Armáda spásy virtuální NEhospodu "U Suchánků", kde má každý možnost vybrat si v menu, co si dnes odpustí. "Zda to bude jedno pivo, deset piv nebo útrata za celý stůl. Přispívat se dá jednorázově i pravidelně a finanční pomoc poputuje alkoholikům nebo gamblerům, kteří se rozhodli abstinovat," dodává Roun.
Pomoc pro závislé
Dům pod svahem v Havířově je ojedinělý projekt určený mužům starším 18 let závislým na alkoholu nebo gamblingu, abstinujícím minimálně 14 dnů, kteří se snaží zvládnout abstinenci svépomocně nebo prostřednictvím odborných zařízení a nadále potřebují podporu, ochranu před sociálním vyloučením a pomoc směřující k sociálnímu začlenění do společnosti.
Zkušenosti služby ukazují, že i pro tyto lidi existuje naděje, že pád na dno nemusí být definitivní. Jde však o dlouhodobý proces, který nelze zkrátit. Důležitá je komplexní péče, která není zaměřená jen na práci se závislostí. Základní 18měsíční terapeutický program je postavený na skupinové a individuální práci, na získávání pracovních návyků pomocí pracovních činností a v neposlední řadě bezpečného trávení volného času.
Po dokončení základního programu poskytuje rovněž navazující ubytování v tréninkovém bytě za podpory následného terapeutického programu. K dispozici jsou čtyři byty pro osm absolventů, kde každý může strávit 18 měsíců, a poté požádat o získání vlastního nájemního bydlení.
Odpovědnost sám za sebe
Kapacita Domu pod svahem je 15 osob v základním programu a 8 osob v tréninkových bytech. Během této doby poskytl podporu k začlenění se zpět do běžného života 193 mužům. Z nich 61 dokončilo základní 18měsíční program a využilo tréninkového bydlení. Z toho 45 mužů nyní pracuje, je v kontaktu s rodinou, bydlí ve vlastním bytě a řeší, či už dořešilo, svou dluhovou situaci.
"První měsíce u nás hledá klient cestu k abstinenci a přijetí zodpovědnosti za sebe sama. Během programu pracuje se závislostí, obnovuje pracovní návyky, získává kontakty s nezávadovým prostředím, řeší dluhy, učí se aktivně trávit volný čas nebo řeší zdravotní stav," říká Lucie Pálková, vedoucí služby Dům pod svahem.
V závěru základního programu se někdy daří pracovat na obnově vztahu s rodinou nebo má nové partnerské vztahy, hledá práci či pracuje a hledá si bydlení. "Jako absolvent může odejít do našeho tréninkového bytu, kde je život shodný s životem ostatních občanů - řeší běžné denní starosti. Během života v tréninkovém bytě šetří peníze na kauci na nájemní bydlení," dodává Pálková.