Střídmé popíjení piva <span>mírní stres</span>
26. 2. 2009
Kvasné nápoje zvyšují počet bílých krvinek.
Prokazuje se, že vhodně zvolené podávání fermentovaného (kvasného) pokrmu nebo nápoje (jogurt, fermentované tepelně neopracované masné produkty anebo pivo) zvyšuje počet bílých krvinek, takzvaných lymfocytů, které jsou zodpovědné za buněčnou obranyschopnost organismu, řekl lékař.
Šetření se zúčastnilo 19 studentů a studentek českých vysokých škol, kteří po dobu 60 dnů ve zkouškovém období na noc vypili jedno pivo denně (muži velké, ženy malé). Podle odborníků při stresu obvykle počet bílých krvinek klesá, u sledované skupiny studentů však stoupl v průměru o osm procent.
Všeho moc škodí, platí i u piva
"O pozitivních účincích piva na lidský organismus byla napsána řada odborných studií a každý další vědecký výzkum pojednávající o pozitivním vlivu piva na stres jako součást civilizačních chorob je třeba přivítat," uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Zároveň upozornil, že k průzkum se nedělal na objednávku žádného pivovaru. Lékař Petr potvrdil, že není žádná komerční vazba mezi prováděným šetřením a výrobci piva. Podle něj obranyschopnost u člověka posilují hlavně kvasinky, které dodávají do piva množství vitaminů a dalších příznivých produktů.
Pivo však představuje riziko zejména pro časté pijáky. "Málokdo si uvědomuje, že půllitr dvanáctistupňového piva přepočteno na stoprocentní líh, stoprocentní alkohol, odpovídá zhruba jednomu velkému panáku," řekl primář oddělení léčby závislostí bohnické léčebny Karel Nešpor. "Obsah vitaminu B v pivu je v podstatě zanedbatelný, k tomu, aby člověk pokryl denní potřebu B vitaminu, by musel vypít 14 litrů piva, navíc alkohol využití vitaminu zhoršuje," uvedl Nešpor.
Pití velkého objemu nápoje také zatěžuje srdce, může se zbytnit levá srdeční komora. Důsledkem je nepravidelný srdeční rytmus a riziko srdečního selhání.
Foto: Jan Schejbal
Autor: ČTK